Większość wyświetlaczy dzisiejszych smartfonów pracuje z częstotliwością odświeżania na poziomie 60 Hz. Większość telefonów dla graczy łamie ten standard i nawet podwaja tę wartość, jak chociażby ma to miejsce w przypadku Razer Phone i Razer Phone 2. Asus ROG Phone 2 też ma iść w tym kierunku. Jednak „zwykłe” smartfony też potrafią się wyróżnić na tym polu, czego doskonałym przykładem jest OnePlus 7 Pro. Mimo wszystko zawsze się mówi, że XiaomiLepsze, więc i tym razem nie może być inaczej. Otóż okazuje się, że wyświetlacz Mi 9 można odpowiednio zmodyfikować, aby ten odświeżał się w 90 Hz.

Wyświetlacz 90 Hz w Xiaomi Mi 9 nie wymaga wymiany sprzętu

xiaomi mi 9 oficjalnie cena europa polska

Ok, tak właściwie to prawie w 90 Hz, bo aktualne możliwości modyfikacji udostępnionej na forum XDA Developers to 84 Hz. Co ciekawe, nie jest ona nad wyraz skomplikowana, ale oczywiście wymaga uprawnień Roota. Zainteresowani muszą:

  • pobrać dbto.img i aplikację Lanthaum System Toolbox
  • zainstalować program i z poziomu menu (hamburger) wybrać ustawienia partycjonowania
  • wybrać dtbo, wykonać kopię zapasową i ponownie wybrać, tym razem decydując się na podmianę ze wcześniej pobranym plikiem
  • zrestartować urządzenie

Cały proces był testowany na MIUI 9.613, ale autora zaznacza, że nie powinno być problemów z innymi systemami, bazującymi właśnie na MIUI. Na razie żaden użytkownik nie zgłasza problemów, a sama modyfikacja jest używana od około tygodnia. Teoretycznie mogą istnieć obawy o żywotność wyświetlacza. Jednak na tym etapie nie można tego oceniać i teoretycy zapewniają, że nie ma się, czym martwić. Z drugiej strony może pojawić się większe zużycie energii. Tylko w tym wypadku również użytkownicy wspominają, że jest ono niezauważalne. W takim razie modyfikacja idealna?

Zobacz też: Co pokaże Motorola Moto E6?

Oczywiście to nie pierwszy przypadek, kiedy pojawiła się możliwość podkręcania wyświetlacza. Wcześniej odkryto w Xperii XZ Premium możliwość ustawienia pracy odświeżania ekranu na 120 Hz. Jednak szybko temat ucichł. Tymczasem rodzi nam się teoretycznie zupełnie nowa gałąź modyfikacji. Jesteście tym zainteresowani?

 

Źródło: XDA Developers, Reddit

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.