ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Bezsensowne wyszukiwanie w Google

Atak phishingowy wykorzystujący Kalendarz Google

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Chyba wszyscy otrzymaliśmy wiadomość e-mail ze spamem informującą nas, że wygraliśmy miliony dolarów lub rozpaczliwe wołanie o pomoc z obietnicą dużej nagrody od Nigeryjskiego Księcia. Mimo że są one szeroko rozpowszechnione, większość platform wysyłania wiadomości, a nawet przeglądarek nauczyła się rozpoznawać je dla naszej ochrony. Z tego powodu atakujący znajdują bardziej wyrafinowane środki, żeby podnieść swoją skuteczność. Oprócz używania Dokumentów Google do oszukiwania użytkowników oszuści zwrócili się do kalendarza Google i polegają na automatycznym ustawieniu tworzenia zdarzeń, aby wykorzystać ludzi.

Kalendarz Google narażony na phishing

Kalendarz Google narażony na phishing

Oszuści wykorzystują domyślne ustawienie Kalendarza, które automatycznie dodaje zaproszenia do naszego programu, nawet jeśli ich nie zaakceptowaliśmy. Co gorsza, utworzy automatyczne przypomnienie, aby powiadomić nas o tym na kilka minut przed wystąpieniem fałszywego wydarzenia. Nazwy spotkań zazwyczaj wspominają, że wygraliśmy nagrodę lub otrzymaliśmy transfer pieniędzy. Wszystko to żeby nas zwabić. Zaproszenie zazwyczaj zawiera link do zbierania poufnych danych, takich jak numer karty kredytowej lub numer konta bankowego. Powiadomienie pochodzi od osoby korzystającej z aplikacji Google, Te budzą zwykle na tyle duże zaufanie, że usypiają czujność.

Zobacz też: Pixel 4 w etui ujawnia swoją wadę, a my poznajmy wersje kolorystyczne

Na szczęście istnieje również możliwość zgłaszania niepożądanych zdarzeń w Kalendarzu. Miejmy nadzieję, że to pomoże Google lepiej chronić nas przed takimi atakami. Najlepszą ochroną nas i naszych bliskich przed tego typu atakami jest dezaktywacja automatycznego dodawania nowych wydarzeń. Aby to zrobić należy przejść do ustawień Kalendarza za pomocą komputera:

Ustawienia zdarzenia -> Automatycznie dodawaj zaproszenia -> Nie, pokazuj tylko zaproszenia, na które odpowiedziałem.

Możemy również uniemożliwić wyświetlanie w kalendarzu wydarzeń, które zostały odrzucone. Wystarczy przejść do opcji Wyświetlanie opcji i odznaczając opcję Pokaż wydarzenia, które zostały odrzucone.

Źródło: Androidpolice

Sprawdź najnowsze wpisy