Intel i Nokia szykują konkurencję dla androida – oFono

Newsy

Intel i Nokia zamierzają stworzyć nową otwartą platformę dla telefonów komórkowych „oFono”. Źródła tej platformy mają być opublikowane na licencji GPLv2 i zawierać api D-Bus (znanego z linuksa mechanizmu porozumiewania się między procesami).

Nie przegap
Gry na HMS – jak wyglądają możliwości AppGallery i innych sklepów?
gry hms huawei call of duty pubg fortnite apex legends mobile
Kontynuujemy przygodę z Huawei Mobile Services. Jest to niejako nasza misja, w której chcemy pokazać, jak wygląda życie bez Usług Google. W ostatnim artykule dotyczącym aplikacji bankowych słusznie zauważyliście w komentarzach, że widać zmiany oraz rosnące zainteresowanie AppGallery. W takim razie w kolejnym kroku pojawiają się gracze. Czy gry w sklepie Huawei są godne uwagi? […]

Osobiście dziwi mnie ten projekt, bo firmy działały ostatnio w przeciwnych kierunkach: Intel przestał rozwijać swoją mobilną platformę przeznaczoną na netbooki Moblin i przekazał jej rozwój do Linux Fund., a Nokia wykupywała różne odmiany symbiana żeby być jego jedynym właścicielem i przekazać fundacji non-profit Symbian Foundation opublikować go na otwartej licencji Eclipse Public License (co też uczyniła lecz zainteresowanie otwartym symbianem jest raczej małe).

Od siebie dodam, że intel potrafi robić fenomenalny soft (np. kompilator ICC), a nokia po wykupieniu trolltech ma świetną i cenioną przez programistów bibliotekę QT, której nie omieszka zapewne wykorzystać w nowym projekcie. Podsumowując może być ciekawie, bo pojawiają się nowi mocni (nie zawsze jeszcze dopracowani, ale ze świeżym spojrzeniem na telefony) gracze na rynku systemów na telefony (iPhone OS, Android, oFono), a znikają/słabną starzy (LiMo (twórcy i członkowie Linux Mobile przenoszą się raczej na androida – m.in. Texas Instruments, Motorola, LG, Samsung, Vodafone), Symbian (słabnie mimo próby ratowania przez nokię) czy Windows Mobile (jeśli nie zrobią jakiegoś normalnego api to wszyscy się na niego wypną)).

Skomentuj na Największym Android Forum


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x