Miliony maseczek od Apple

Apple planuje przenieść 15% produkcji poza Chiny

Newsy

Zgodnie z najnowszymi prognozami Apple planuje przeniesienie od 15 do 30 procent produkcji sprzętu z Chin. Firma powołała specjalny zespół zajmujący się reorganizacją produkcji oraz poprosiła kluczowych partnerów produkcyjnych, o wycenę przeniesienia.

Apple planuje przenosiny produkcji poza Chiny

iPhone

Nie przegap
Najlepsze aplikacje z AppGallery – gry i programy, które warto pobrać
huawei appgallery sklep play zastepstwo
AppGallery to jeden z największych sklepów z programami i grami na Androida. Stanowi on część Huawei Mobile Services i już pokrótce przybliżyliśmy Wam, jak tak naprawdę on działa oraz co oferuje. Tymczasem sprawdźmy, co konkretnie skrywa to miejsce. O ile sam sklep prowadzi rankingi tytułów, które cieszą się największym zainteresowaniem, to postanowiłem wybrać dla Was […]

Motorem napędowym do zmian jest trwająca wojna handlowa między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, która ma się nasilić pod koniec tego miesiąca dzięki wprowadzeniu 25-procentowych ceł na urządzenia, w tym telefony, laptopy i tablety. Jednak Apple chce przenieść produkcję bez względu na to, czy spór handlowy zostanie rozwiązany, czy nie.

Prezydent Trump wielokrotnie twierdził, że Apple jest otwarte na pomysł przeniesienia produkcji z Chin do USA. Firma produkowała już wcześniej tańsze modele iPhone’a w Indiach, więc sama organizacja nie byłaby trudna. Prawdopodobnie główna produkcja miałaby się przenieść do Azji Południowo-Wschodniej, Indii lub Wietnamu. W zeszłym roku producent rozważał już jednak przeniesienie produkcji bardziej luksusowych modeli do USA. Warto nadmienić, że całkiem niedawno jeden z głównych producentów stwierdził, że jest w stanie przenieść produkcję wszystkich iPhone’ów z Chin do USA.

Zobacz też: Nowe funkcje na drugim planie. Wydajność iOS 13 priorytetem dla Apple.

Przeniesienie produkcji z Chin, które zbudowały ogromny ekosystem dostawców logistyki i komponentów wokół Apple, będzie procesem „bolesnym i trudnym”. Kraj ma ogromną liczbę wykwalifikowanych pracowników, a jego infrastruktura jest bardziej odporna i mniej podatna na problemy, takie jak niedobory mocy, co może mieć poważne konsekwencje dla dużych producentów. Sam proces przenoszenia nie nastąpiłby zbyt szybko. Może to zająć co najmniej 18 miesięcy, a wyniki mają pojawić się w ciągu dwóch do trzech lat.

W statystykach możemy wyczytać, że około pięciu milionów chińskich miejsc pracy opiera się na produkcji Apple. Firma zatrudnia około 10 000 osób bezpośrednio w Chinach. Nie wiemy, ile z tych miejsc pracy zostałoby usuniętych wraz z redukcją produkcji między 15, a 30 procent. Apple nie ustaliło żadnego konkretnego terminu, jeśli chodzi o wycenę przenosin dostawców.

Źródło: theverge


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x