Huawei przechodzi trudny okres. Stał się największą ofiarą wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami. Chociaż sytuacja nie wygląda najlepiej dla chińskiego giganta, to wiele amerykańskich firm walczy o to, żeby zdjęto z producenta zakaz. Jak wynika z przecieków, jeśli nic się nie poprawi dla Huawei, chińska firma może uciec się do użycia jednej z najbardziej śmiercionośnych broni w swoim arsenale. Jest nim szerokie portfolio patentów na podstawową technologię.

Huawei może wykorzystać patenty

Huawei może wykorzystać patenty

Raporty Anaqua’s AcclaimIP mówią, że Huawei posiada 56 492 aktywnych patentów w dziedzinie telekomunikacji, sieci i innych wynalazków. W 2018 roku firma otrzymała 1 680 patentów w USA. Natomiast łączna liczba aktywnych patentów i opublikowanych zgłoszeń wynosi 102 911. Producent prowadzi obecnie długotrwałe rozmowy licencyjne z dostawcą usług telefonicznych Verizon Communications i jest w sporze z Qualcommem na temat wartości patentów. Firma wniosła również roszczenia przeciwko Harris Corp. Po tym, jak wykonawca obrony pozwał ją w zeszłym roku, zarzucając naruszenie patentów na bezpieczeństwo sieci i chmury. Huawei podobno prosi o ponad miliard dolarów w opłatach licencyjnych za używanie około 320 patentów na sprzęt sieciowy. Nawet jeśli Verizon nie używa bezpośrednio sprzętu Huawei. Verizon jest największym operatorem komórkowym w USA i pierwszą firmą telekomunikacyjną w kraju, która wdrożyła sieci 5G.

Zobacz też: W Pokemon GO nie pograsz już na tych smartfonach. Są nowe wymagania.

W niektórych kręgach, rola Huaweia jako dostawcy technologii następnej generacji i sieci 5G sprawia, że firma staje się potencjalnym zagrożeniem. Obawy dotyczą możliwości podsłuchiwania bądź manipulowania siecią przez firmę. Ta oczywiście twierdzi, że ma intencje czysto biznesowe. Zamierza to udowodnić na wiele sposobów. Między innymi budując zakład rozwoju technologii w UK. Huawei nie tylko stał się punktem zapalnym w środku wyścigu 5G. Jest również celem administracji Trumpa w trwającym sporze handlowym. Biorąc pod uwagę liczbę patentów od chińskiego giganta, niezależnie od tego, czy kraj zdecyduje się na korzystanie z infrastruktury firmy, czy też nie, są całkiem duże szanse, iż nadal będzie on korzystał z jednej z technologii, na którą Chińczycy mają patent.

Źródło: Gizmochina

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.