Od kiedy zaczęły się pojawiać głosy na temat obłożenia Huaweia blokadą handlową przez USA, wiele osób przewidywało, że jest to miecz obusieczny. O ile blokada jest niezwykle uciążliwa dla samego giganta z Chin, tak poważnie na niej ucierpią także firmy ze Stanów Zjednoczonych. Problemem w tym przypadku wcale nie jest chiński odwet, a samo odcięcie od kontaktów z jednym z najważniejszych partnerów. Huawei nie jest małą, nieistotną firmą. To jeden z największych producentów elektroniki na świecie. Jego nagłe wyłączenie z rynku przynosi poważne konsekwencje dla wszystkich. Niektórzy mogą na tym wiele zyskać, ponieważ dzięki temu zwalnia się sporo miejsca. Dostawcom jednak odbija się to czkawką. Dobrym przykładem tutaj są prognozy Broadcoma, które do optymistycznych nie należą.

Firmy z USA chcą zniesienia blokady Huaweia

Firmy z USA chcą zniesienia blokady Huaweia

Intel i Xilinx opowiedzieli się przeciwko blokadzie nałożonej na Huaweia przez władze USA podczas spotkania z Departamentem Handlu, które odbyło się pod koniec maja. Obie firmy tworzą FPGA, które jest wykorzystywane przez Chińskiego giganta. Używa ich w swoich akcelerowanych serwerach chmury do kodowania HEVC w czasie rzeczywistym w celu przesyłania strumieniowego wideo. Dodatkowo służy mu także do przyspieszenia uczenia się maszyn i analizy danych o 10-50 razy. Qualcomm również opowiedział się za Huaweiem, co nie jest zaskoczeniem. Na początku tego roku obie firmy osiągnęły tymczasowe porozumienie licencyjne. Podobnie jak Apple, Huawei niechętnie płacił opłaty patentowe, ale później zgodził się płacić Qualcommowi 150 milionów dolarów kwartalnie. Jak skomentował to osoba mająca dostęp do informacji poufnych:

Nie chodzi tu o pomoc Huaweiowi. Chodzi o zapobieganie szkodom, jakie w związku z blokadą mogą ponieść firmy amerykańskie.

Zobacz też: Jeśli chcesz zarabiać na aplikacjach, to skup się na iOS

Firmy te twierdzą, iż smartfony i sprzęt komputerowy Huawei nie niosą takiego samego ryzyka dla bezpieczeństwa jak sprzęt sieciowy 5G, więc powinny być oszczędzone przed zakazem. Na początku tego miesiąca Google powiedziało administracji Trumpa, że uniemożliwienie Huawei korzystania z systemu Android zagraża bezpieczeństwu USA. Jednak argument Google jest trochę skromny. Gigant twierdzi, że jak telefony Huawei będą poza tarczą Google Play Protect, to ich użytkownicy mogą być podatni na złośliwe oprogramowanie, a niektórzy z tych użytkowników mogą być w USA.

Źródło: GSMarena

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.