ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Facebook sprzedał Diem

Facebook pokazał swoją kryptowalutę – nadchodzi „Libra”

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Newsy

Od dawna wiadome było, że Facebook pracuje nad własną kryptowalutą. Kilka dni temu pisaliśmy, że jest ona już tuż za rogiem i oczywiście mieliśmy rację. Facebook dziś oficjalnie ją zaprezentował. Wirtualna waluta nosi nazwę Libra, a Mark Zuckerberg ma co do niej wielkie plany.

Libra – kryptowaluta Facebooka zaprezentowana

Facebook Libra

Facebook w końcu oficjalnie zaprezentował swoją kryptowalutę. Libra to nowa globalna waluta wspierana technologią blockchain, a portfel dla niej będzie dostępny w WhatsAppie, Messengerze i osobnej aplikacji. Premiera wirtualnej waluty ma się odbyć w 2020 roku, jednak dokładna data nie została podana. Rozwojem projektu zajmie się nowa spółka zależna Facebooka o nazwie Calibra. Choć może się to wydawać nie do pomyślenia, to ogromna część ludności wciąż nie ma dostępu do tak podstawowych usług finansowych jak choćby konto bankowe. Szczególnie widoczne jest to w przypadku krajów rozwijających się. Facebook tłumaczy, że Libra przyjdzie tu z pomocą – będzie można przekazywać ją za darmo za pośrednictwem smartfona, w bardzo prosty sposób, tak jak wysyła się SMS-a. W późniejszym terminie mają się pojawić także dodatkowe usługi, takie jak np. możliwość opłacenia rachunków.

Zobacz także: Huawei ma nowy pomysł na składanego smartfona

Co szczególnie ważne, Facebook zapewnia, że prywatność użytkowników kryptowaluty będzie chroniona – ich dane nie będą udostępniane osobom trzecim bez zgody. Na chwilę obecną nie wiadomo, którzy sprzedawcy będą akceptować płatności Librą. Ciężko też powiedzieć, czy firmy w krajach rozwijających się zechcą płacić swoim pracownikom (jeśli o to poproszą) w kryptowalucie Facebooka. Jedno jest natomiast pewne: Mark Zuckerberg ma wielkie plany. Jestem naprawdę ciekaw, czy pomysł Facebooka się przyjmie. Cóż, wkrótce się przekonamy.

Źródło: phonearena

Sprawdź najnowsze wpisy