Zapewne wiele osób widziało już w tym roku Huawei na szczycie mobilnego rynku. Być może Samsung już przygotowywał strategię, jak odzyskać fotel lidera. Jednak do gry weszła polityka, a właściwie Stany Zjednoczone, które skutecznie zablokowały Chińczyków. Huawei już oficjalnie przyznał, że nie spodziewa się w tym roku detronizacji Samsunga. Jednak w ramach tamtej informacji nie wspomniano o tak dużych spadkach sprzedaży, więc też i dochodu firmy. Tymi danymi teraz podzielił się prezes firmy.

Huawei wie, że nie może liczyć na dobre wyniki sprzedaży, a tym bardziej godny chwalenia się dochód

nowy system huawei

Oczywiście to było oczywiste, że świetna sprzedaż Huawei zderzy się ze ścianą za sprawą blokad ze strony amerykańskich firm. O ile te jeszcze ostatecznie nie weszły w życie, to klienci po prostu się boją. Teoretycznie nie można się im dziwić, ale… przejdźmy do konkretnych liczb. Prezes Huawei, Ren Zhengfei ujawnił, że wojna handlowa pomiędzy Chinami i USA sprawiła, że sprzedaż smartfonów tylko w ostatnim miesiącu spadła o 40%. Firma spodziewa się, że to nie jest koniec złych wiadomości i kolejne tygodnie będą jeszcze gorsze. Ostatecznie Huawei zakłada, że sprzeda od 40 do 60 milionów urządzeń mniej, niż pierwotnie zakładano. Czy to dużo? Wystarczy przypomnieć, że w 2018 roku Chińczykom udało się wydać 206 milionów egzemplarzy swoich telefonów, a ten rok miał być zdecydowanie lepszy.

Zobacz też: Redmi nie ma zamiaru czekać na ruch Samsunga i może pierwsze zaprezentować smartfona z kolejną ewolucją aparatów.

Oczywiście niższa sprzedaż to też niższy dochód. Ten ma wynieść około 100 miliardów dolarów, czyli o 30 miliardów mniej niż zakładano początkowo. Zwieńczeniem tego niech będzie kwestia, że nawet Ren Zhengfei nie spodziewał się, że szkody będą tak znaczące. Teraz dla Huawei głównym rynkiem stały się Chiny — to właśnie w rodzimym państwie producent chce się rozwijać, bez zakręcania kurka na badania i dalszy rozwój, a tym bardziej zwolnienia.

Źródło: Android Police, Reuters, Bloomberg

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.