Ekosystem Androida ma obecnie raczej luźną politykę w zakresie bezpieczeństwa. Ostatnie badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Cambridge wykazały, że wiele urządzeń z systemem Android może mieć poważne niedociągnięcia w zabezpieczeniach. Wyniki mówią, że ​​„średnio 87,7% urządzeń z systemem Android jest narażonych na co najmniej jedną z 11 znanych krytycznych luk”.

Wyniki badań Uniwersytetu w Cambridge

Dane do badania zebrano za pomocą aplikacji „Device Analyzer ”, która była dostępna za darmo w Sklepie Play od maja 2011 roku. Użytkownicy, wybierając jedną z dostępnych opcji, zaznaczali, aby Uniwersytet mógł zbierać informację na temat wersji Androida. Uczelnia zbudowała tym samym bazę danych z informacjami z ponad 20 400 urządzeń. W badaniu porównano następnie informacje o wersji z 13 krytycznymi lukami z 2010 r. Każde pojedyncze urządzenie zostało następnie oznaczone jako „bezpieczne” lub „niepewne” na podstawie to, czy jego wersja systemu została poprawiona przed tymi lukami, czy nie. W specjalnej kategorii „może bezpieczny”,  znalazły się urządzenia mające szanse uzyskania wyspecjalizowanej poprawki bezpieczeństwa. 

Dlaczego tak wiele urządzeń z systemem Android jest niezabezpieczonych powinniśmy pytać u producentów.  Uczelnia twierdzi, że „wina w dostarczaniu aktualizacji w ekosystemie Androida spoczywa na producentach, którzy nie dostarczają aktualizacji, aby naprawić krytyczne luki”. Wraz z badaniem Uniwersytet w Cambridge uruchomił stronę „AndroidVulnerabilities.org”, która mieści te dane i ocenia producentów. Badanie wykazało, że urządzenia Google Nexus były tam najbardziej bezpieczne. Zaskakująco, LG był następny, a następnie Motorola, Samsung, Sony i HTC.

Zobacz też: Google Fuchsia — wszystko, co wiemy o następny Androida, a wiemy dużo. 

Na rynku jest 87% zagrożonych urządzeń z systemem Android. Badanie natomiast świetnie pokazuje, jak długą drogę musi przejść jeszcze ekosystem Androida, aby chronić użytkowników. Google i niektórzy producenci zobowiązali się do comiesięcznego programu aktualizacji zabezpieczeń, ale zazwyczaj dotyczy, to flagowych urządzeń. Dopóki Google nie przeprojektuje Androida, aby obsługiwał scentralizowane aktualizacje urządzeń, po prostu nie widzimy rozwiązania problemów z bezpieczeństwem Androida.

Źródło: arstechnica
Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Patryk Pala

Pasjonat technologii małej i dużej, z zamiłowania pogodynek i podróżnik. Z androidem od samego początku, przy telefonach od ponad 15 lat.