Interesujący raport firmy Ars Technica nakreśla następstwa braku badań, które doprowadziły do ostatniej aukcji pasma radiowego dla operatorów chcących zbudować sieci 5G, o czym pisaliśmy już wcześniej. Aukcje te odbyły się pomimo kontrowersyjnych okoliczności, ponieważ wielu ekspertów ostrzegło, że transmisje komórkowe w paśmie 24 GHz mogą znacznie zmniejszyć dokładność prognoz pogody. Prognozy pogody są wykonywane poprzez pomiar ilości promieniowania emitowanego z pary wodnej. Promieniowanie to jest widoczne w widmie 23,8 GHz, a niepokój budzi fakt, że ciężkie transmisje w sąsiednim paśmie zakłócają możliwość zobaczenia pary wodnej tak, jak to robimy teraz.

Prognozy pogody a sieć 5G

Prognozy pogody a sieć 5G

Zarówno NOAA, jak i NASA argumentują, że dopuszczalny limit emisji poza pasmem -20dB jest zbyt wysoki. Tym samym spowodowałby około 77% strat danych z pasywnych próbek mikrofalowych. NOAA jest organem, który zajmuje się prognozowaniem głównych zjawisk pogodowych, w tym huraganów. Argumentuje, że gdyby FCC zredukowała swój limit poza pasmem do -50dB, nie zakłóciłoby to utraty danych. Dane te mają kluczowe znaczenie przy śledzeniu huraganu, zwłaszcza gdy znajduje się blisko lądu. Jacobs powiedział, że może to skrócić czas realizacji prognozy nawet o trzy dni. Warto pamiętać, że w przypadku naprawdę groźnych huraganów każda godzina jest niezwykle cenna dla zabezpieczania dobytku oraz ewakuacji okolicy.

Zobacz też: Instagram nie działa, aplikacja się nie odświeża. Co robić?

Ajit Pai argumentuje, że kiedy po raz pierwszy zapytał amerykańskie agencje o ich wkład w zespół 24 GHz w 2017 roku, nie usłyszał w odpowiedzi żadnych wiarygodnych obaw.

Założenia, które wyraźnie przemawiały za tym studium, były tak błędne, że badanie, przynajmniej naszym zdaniem, było bezsensowne.

Co więcej, Pai twierdzi, że nie otrzymał żadnej informacji o badaniu, które wykazało, że limit -20dB był zbyt wysoki. Stwierdził również:

Sygnały 5G wykorzystują formy wiązek, które są precyzyjnie wysyłane. Przypomina to wystrzał z karabinu. Nie ma więc mowy o czymś, co można porównać do podmuchu z shotguna w spektrum 5G.

Mówiąc szczerze, nie mam pojęcia czyjej opinii wierzyć w tej kwestii. Mam jednak nadzieję, że to Ajit Pai ma w tej sprawie rację.

Źródło: GSMarena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.