Obecnie panuje moda na miniaturowe retrokonsolki. Nie tak dawno temu pisaliśmy wam o pełnej liście tytułów przygotowanych na nadchodzącą konsolę Segi. Okazuje się, że do grona producentów takich urządzeń chce dołączyć niegdyś kultowe Konami. Konsola od japońskiego twórcy gier będzie nosiła nazwę Turbografx-16 mini. Jak widać, jest to więc miniaturowa wersja konsoli Turbografx 16 znanej także pod nazwą PC-engine. Co prawda z powodu ustroju politycznego panującego w naszym kraju nie miała ona okazji zdobyć u nas większej popularności, jednak nie oznacza to, że nie ma do zaoferowania biblioteki naprawdę udanych tytułów.

Turbografx-16 mini

Do tej pory zapowiedziano sześć gier na system, który zostanie wydany w Japonii jako PC Engine Mini, a w Europie jako TurboGrafx-16 mini. Konsola będzie miała dwa porty USB dla kontrolerów. Możliwe jednak będzie podłączenie aż 6 kontrolerów dzięki zastosowaniu specjalnego adaptera.

Dotychczas zapowiedziano tylko kilka gier. Są to jednak tytuły z najwyższej półki:

 • R-Type
 • New Adventure Island
 • Ninja Spirit
 • Ys Book I & II
 • Dungeon Explorer
 • Alien Crush

Wystąpią jednak pewne różnice pomiędzy wersją dla Japonii a tą dla reszty świata. Na przykład, potwierdzono, że PC Engine Mini będzie miało grę Castlevania classic Dracula X: Rondo of Blood na wyłączność.

Zobacz też: Chcesz dodatków do Firefoxa? Zapłać za nie, czyli Mozilla zmienia swój profil

Oryginalny PC Engine został zaprojektowany przez Hudsona i wyprodukowany przez NEC. Został on wydany w Japonii w 1987 roku, a następnie w 1989 roku w Stanach Zjednoczonych jako TurboGrafx-16. Konami było jednym z największych zwolenników platformy i ostatecznie przejęło Hudson. Oznacza to, że mini konsola nie powinna mieć większych problemów z zapewnieniem świetnej bazy tytułów. Nie wiadomo jednak ile gier znajdzie się w konsoli. Nie podano także cen ani daty premiery. Konami zapewnia, że informacje te zostaną podane już wkrótce.

Źródło: The Verge

  Google News
  Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
  Obserwuj

  Paweł Maretycz

  Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.