Europejscy operatorzy stoją w obliczu dodatkowych miliardów kosztów przy budowie sieci 5G, jeśli nie będą mogli kupować sprzętu do budowy sieci od Huaweia. Tak przynajmniej twierdzą analitycy branżowi. Oprócz wzrostu kosztów o około 62 miliardy dolarów, jak wynika z analizy, spowoduje to również około 18-miesięczne opóźnienie b budowie sieci. Firma Nokia zakwestionowała część analizy dotyczącej wycieków, ponieważ przygotowuje się do wypełnienia powstałej przez blokadę Huaweia luki.

Nokia chce wybudować sieć 5G w Europie

Nokia chce wybudować sieć 5G w Europie

Stany Zjednoczone zrobiły duży krok przeciwko chińskiej firmie Huawei, umieszczając ją na czarnej liście handlowej w zeszłym miesiącu. Huawei jest największym na świecie producentem sprzętu telekomunikacyjnego. Dlatego też odbija się to tak negatywnie na budowie sieci 5G na świecie. Europa pozostaje w trudnej sytuacji, stojąc w obliczu presji ze strony USA, aby wprowadzić podobne środki. W centrum uwagi znajdują się obawy dotyczące roli Huawei w rozwijającej się infrastrukturze 5G na świecie. W szczególności zarzuty, że sprzęt może umożliwić rządowi chińskiemu szpiegowanie. Huawei wielokrotnie zaprzeczał tym zarzutom, natomiast władza USA nie była w stanie przedstawić przeciwko firmie żadnych dowodów. W opublikowanym w piątek raporcie Reuters stwierdził, że zapoznał się z analizą branżową w tej sprawie przeprowadzoną przez GSM Association, które już wypowiadało się na temat obaw dotyczących całkowitego zakazu wobec Huaweia.

Zobacz też: Premiera Cyberpunk 2077 bez tajemnic. Wystartowała przedsprzedaż gry!

Analiza wykazała, że połowa dodatkowych 62 miliardów dolarów kosztów będzie wynikiem wysokich kosztów wejściowych. Stanie się to w następstwie znacznego spadku konkurencji na rynku urządzeń przenośnych. Ze swej strony  Nokia zakwestionowała aspekt nieujawnionej analizy, zgodnie z którym operatorzy europejscy byliby zmuszeni do wymiany istniejącej infrastruktury. W oświadczeniu skierowanym do Reutersa Nokia stwierdziła, że to nieprawda i że posiada już rozwiązanie techniczne, które umożliwiłoby jej nakładanie sprzętu 5G na przekładnię 4G innego dostawcy. Nokia donosi, że wyprzedziła Huawei w całości zamówień 5G, twierdzi, że jej rozwiązanie może zmniejszyć koszty i złożoność zmian dostawcy. Firma zauważyła, że zainteresowanie jej własnymi usługami rośnie wśród obaw o bezpieczeństwo wokół Huaweia. Na początku tego miesiąca Nokia ujawniła, że podpisała 42 transakcje handlowe 5G, w tym 25 w Europie.

Źródło: slashgear

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.