Jeszcze kilkanaście lat temu nie do pomyślenia byłoby, że dana aplikacja doczeka się 75. odsłony. Jednak oznaczenia się zmieniają i sposób budowania programów, więc tym sposobem witamy Chrome w wersji oznaczonej numerem 75. To kolejna, względnie duża aktualizacja najpopularniejszej przeglądarki internetowej na świecie. Tym razem wśród nowości należy wyróżnić usprawniony ciemny motyw oraz generator haseł. Oczywiście to nie jedyne zmiany, które przygotowało dla nas Google.

Ciemny motyw w Chrome już znamy, ale generator haseł to coś nowego

Ciemny motyw w Chrome w stabilnej wersji oficjalnie pojawił się w odsłonie 74. Jednak nie działał on najlepiej, więc naturalne było to, że pojawią się poprawki. Teraz już domyślnie w ustawieniach możemy zadecydować o jego aktywacji, nie bawiąc się we flagi. Dodatkowo poprawiono niektóre czcionki, które najzwyczajniej w świecie zlewały się z ciemnym tłem. Tym sposobem Google tak naprawdę jest już gotowe na przyjęcie Androida Q z pełnym wsparciem w Chrome.

Kolejna nowość to generator haseł. Google już pozwala na ich przechowywanie w ramach naszego konta. Urozmaica to też Smart Lock, a teraz do gry wchodzi ich generator. Aplikacja rozpozna, kiedy przy rejestracji wpisujemy hasło i może je od razu zapisać tak, abyśmy nie musieli później się martwić o ponowne użycie. Oczywiście Google stawia na silne hasła, więc tym bardziej trudno będzie je zapamiętać.

Kolejna nowość to Web Share API Level 2, które w skrócie pozwala stronom internetowym dzielić się plikami z natywnymi aplikacjami w systemie. Powyżej widzicie prosty przykład dla API Level 1, które skupiało się wyłącznie na tekście. Wśród pomniejszych zmian w Chrome 75 możemy też wymienić:

  • więcej opcji do tworzenia animacji (urozmaicone Web Animation API)
  • strony internetowe mogą sprawdzić, czy urządzenie wspiera możliwość próbkowania plików audio
  • obsługa dodatkowych akcji przewinięcia do końca
  • dodatkowe zmiany w Web Authentication API (wsparcie dla kodów PIN w ramach protokołu FIDO CTAP2)
  • możliwość zamrażania multimediów, gdy aktualnie nie są wyświetlane na stronie (przewinięty ekran)

Zobacz też: YouTube ma dość teorii spiskowych i nienawiści.

Oczywiście nową wersję Google Chrome znajdziecie w Sklepie Play. Jeśli jednak nie dotarła do Was jeszcze ta odsłona, to możecie pobrać ją bezpośrednio z APK Mirror.

Źródło: Android Police

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.