Udziały systemów w pierwszym kwartale 2011

2 minuty czytania
Komentarze
statystyki

Na to, że rynek smartfonów na świecie rozrasta się w niesamowitym tempie dowodów już chyba nie potrzebujemy. Ale nigdy nie przegapimy okazji, by popatrzeć, pochwalić się cyferkami i statystykami. Tym bardziej, że wreszcie ukazały się wyniki sprzedaży z pierwszego kwartału tego roku.

Nie da się ukryć, że są one bardzo obiecujące. W tym okresie na świecie sprzedało się 427,8 miliona smartfonów, to o 19% więcej, niż w tym samym czasie rok temu. Specjaliści zgodnie twierdzą, że te liczby tylko udowadniają jak smartfony deklasują resztę rynku mobilnych urządzeń. W tym momencie przejęły one 23.6% całości, co jest skokiem o 85% względem 2010 roku. Robert Coza (główny analityk Gartner.com) stwierdził nawet, iż:

„Te liczby powinny być nawet większe, ale wielu producentów ogłosiło swoje najlepsze urządzenia na późniejszy okres tego roku, dlatego klienci wstrzymali się z kupnem nowych smartfonów oczekując właśnie tych premier.” 

W kwestii sprzedaży urządzeń danych producentów warto odnotować ponad dwukrotny przyrost sprzedaży iPhone’ów (16,8 mln) oraz niemal trzykrotny smartfonów spod znaku HTC (9,3 mln). Najlepiej sprzedaje się jednak Nokia (107,5 mln) i daleko za nią Samsung (68,7 mln).

Potężne zmiany zachodzą za to na rynku mobilnych systemów operacyjnych. W pierwszym kwartale hegemonem został Android, który zagarnął dla siebie 36,6% rynku, co w porównaniu do zeszłego roku (9,6%) jest prawie czterokrotnym skokiem. Symbian, który w Q12010 wywalczył 44,2%, notuje spory spadek do 27,4%. Apple udało się zdobyć kolejny punkcik procentowy i utrzymać się na trzeciej pozycji (16,8%). Słabo miewają się Windows Phone, Microsoft również notuje spadek z 6.8% do 3.6%, co może być wielkim rozczarowaniem po hucznych zapowiedziach dotyczących WP7. Jednak współpraca z Nokią zapewne lepiej wpłynie na przyszłe notowania.

źródło: gartner.com 

Motyw