android-x86-logo

Jak dobrze wiemy Android jest oparty na specjalnie zoptymalizowanym i dostosowanym do architektury ARM rdzeniu Linuxa. Jest to najpopularniejszy system operacyjny na świecie, który zyskał swoją renomę dzięki ogromnej bazie aplikacji, różnorodności i konfigurowalności. Ponadto, dzięki swojej idei otwartego systemu jest popularny wśród entuzjastów, a jego różne modyfikacje co jakiś czas wychodzą na światło dzienne. Tym razem, grupa odpowiedzialna za projekt Android-x86 opublikowała w walentynki wersję RC1 (Release Candidate, czyli kandydat do wydania). Oznacza to, że stabilnego KitKat’a możemy zainstalować na komputerze z dowolnym procesorem.

android-x86-4.4-instalacja

Android-x86 4.4-RC1 bazuje na czystym wydaniu KitKat 4.4.2, jednak zmodyfikowanym oraz posiadającym wiele dodatków usprawniających działanie na tabletach, notebookach oraz innych urządzeniach z procesorami x86. Są wśród nich na przykład osobne konta użytkowników czy używanie myszki zamiast ekranu dotykowego. Dzięki ogromie pracy oraz zastosowaniu kilku ciekawych sztuczek m.in. emulacji procesora poprzez maszynę Qemu możliwe jest uzyskanie w pełni funkcjonalnego Androida.

Najnowsza wersja posiada wsparcie dla odtwarzania materiału FullHD ze sprzętową akceleracją kart graficznych Intela oraz AMD. Ponadto w pełni obsługuje standardowy osprzęt taki jak WiFi, Bluetooth, odtwarzanie dźwięku, aparaty czy multitouch.

android-x86-4.4-users

Od czasu kiedy Google oraz Intel współpracują nad rozwojem Androida na procesory Atom (również architektura x86) projekt Android-x86 zyskał duże wsparcie, dzięki czemu rozwój tego przedsięwzięcia bardzo zyskał na jakości.

Sam system działa poprawnie i z czystym sumieniem możemy polecić go osobom, które posiadają tablety, netbooki czy słabsze, leciwe już PCty. Android z natury nie jest zbyt zasobożerny i na nawet teoretycznie słabym sprzęcie potrafi rozwinąć skrzydła i tchnąć świeżość w tego typu urządzenia jednocześnie pozwalając na typowe zastosowanie tj. surfowanie po Sieci, słuchanie muzyki czy umilanie sobie czasu prostymi grami.

android_x86_storna

Z poziomu systemu mamy dostęp do pełnej gamy aplikacji ze Sklepu Play,  jednak należy pamiętać, że ze względu na ograniczenia architektury oraz wersję rozwojową systemu (nie jest to wersja ostateczna), niektóre aplikacje nie będą działać. Problemem jest też połączenie z internetem, gdyż 4.4 nie obsługuje połączenia przewodowego (Ethernet),  więc wymagany jest adapter WiFi.

Wszystkich chętnych odsyłamy do strony domowej Android-x86, gdzie można pobrać oraz przetestować przeportowanego Androida KitKat na własnym komputerze. Trzeba również dodać, że nie jest wymagana instalacja, gdyż autorzy umożliwili opcję Live-CD, dzięki czemu możemy sprawdzić funkcjonowanie systemu bezpośrednio z płyty CD, pendrive’a oraz innych nośników.

 

Źródło: android-x86.org, linuxbsdos.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Piotrowski