Google ogłosił szczegóły swojej usługi strumieniowania gier. Stadia Pro będzie kosztować 9,99 USD miesięcznie z transmisją 4K, HDR, rozgrywką 60 fps i dźwiękiem przestrzennym 5.1. Dodatkowo firma ogłosiła wydanie Stadia Founder’s Edition za 129 USD, które można zamówić już teraz z Chromecastem Ultra, trzema miesiącami Stadia Pro i kontrolerem z limitowanej edycji, a także trzy miesiące darmowego dostępu dla przyjaciela.

Stadia Pro i Stadia Base — szczegóły i wymagania

stadia pro


Jeśli jednak nie interesuje nas subskrypcja to i tak możemy kupować gry w wariancie Stadia Base. Oferuje ona rozdzielczość do 1080p przy 60 klatkach na sekundę z dźwiękiem stereo. Nie uświadczymy w niej darmowych tytułów, jak ma to miejsce w przypadku Stadia Pro. Przedstawiono także kilka pierwszych tytułów dla Google Stadia. Należą do nich między innymi: Destiny 2, Baldur’s Gate III, Gylt, Mortal Kombat X, Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint, Get Packed, Shadow of the Tomb Raider i Doom Eternal. Mówiąc szczerze mam pewne obawy co do Mortala. Jest to tytuł, w którym liczy się każda milisekunda, a mówimy o strumieniowaniu gier. To będzie chyba największy test dla Google Stadia.

Zobacz też: Po co nam sieć 5G? Samsung już pracuje nad technologią 6G

Google podało także wymagania względem sieci, jakie są wymagane do płynnej rozgrywki. Zalecanym minimum jest 10 Mb/s, które według Google może osiągnąć 60 kl./s w 720p z dźwiękiem stereo. Przyznam, że jest to dość zaskakująca wartość. Ludzie z branży spodziewali się wyższych wymagań odnośnie sieci. Przy 20 Mb/s zwiększa się do 1080p z HDR i dźwiękiem przestrzennym 5.1. Żeby uzyskać 4K, potrzebujemy 35 Mb/s, co wciąż jest bardzo dobrym wynikiem. Niestety, Google nie podało informacji odnośnie opóźnień, a właśnie ten parametr jest kluczowy, jeśli chodzi o responsywną rozgrywkę. Usługa zostanie wydana w listopadzie w Wielkiej Brytanii, Belgii, Finlandii, Kanadzie, Danii, Francji, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Holandii, Norwegii, Hiszpanii i Szwecji. Niestety, jak na razie nie ma mowy o jej dostępności w Polsce.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.