Zgodnie z raportem DigiTimes, Nvidia przygotuje swoją nadchodzącą architekturę Ampere. Będzie ona wykonana w procesie 7 nm EUV Samsunga, a nie w procesie 7 nm od TSMC, który jest partnerem Nvidii od lat. Oczekuje się, że Ampere zostanie uruchomiony w 2020 roku. Chociaż sposób, w jaki architektura różni się od Turinga, nie jest jeszcze jasny.

Nvidia zamienia TSMC na Samsunga

Nvidia zamienia TSMC na Samsunga

Początkowo oczekiwano, że Nvidia będzie korzystała z procesu 7 nm firmy TSMC. Został on wykorzystany już w konstrukcji Apple iPhone i procesorów AMD. Jednak według EETimes Samsung najwyraźniej „agresywnie podciął” TSMC. Oznacza to, że firma mogłaby przekonać Nvidię do fab Ampere w ramach własnego procesu Samsunga. Wcześniej w tym tygodniu Samsung zawarł umowę z AMD na nadchodzącą architekturę RDNA, w której Samsung uzyskał dostęp do IP AMD i może teraz oferować GPU z technologią AMD.

Zobacz też: Tryb ciemny zawitał do Zdjęć Google

Możliwości produkcyjne mogą również odgrywać rolę w wyborze Nvidii. 7-nanometrowy węzeł TSMC odnotowuje bardzo duże zapotrzebowanie. Zwłaszcza ze strony Apple i AMD, które niedawno uruchomiły procesory Ryzen do komputerów stacjonarnych i procesory serwerowe EYPC. Wykorzystując proces 7Vm EUV firmy Samsung zamiast procesu 7 mm firmy TSMC, Nvidia może być w stanie uzyskać więcej dostaw. Wszystko dlatego, że dostosowanie się do dużego popytu i zbudowanie nowych odlewni i obiektów może zająć lata. Zresztą wyraźnie to widać w przypadku niedoboru układów Intela.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.