ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Google Play Fair

Aptoide uruchamia kampanię Google, Play Fair!

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Aptoide rozpoczyna pełną kampanię przeciwko rzekomemu niesprawiedliwemu traktowaniu przez giganta technologicznego. W październiku zeszłego roku Aptoide uzyskał nakaz przeciwko Google w portugalskim sądzie po tym, jak Play Protect ostrzegało użytkowników, że alternatywa może być niebezpieczna. Teraz Aptoide podnosi stawkę.

Google, Play Fair!

Google Play Fair

Kampania Google, Play Fair! oskarża giganta o uniemożliwianie użytkownikom swobodnego wyboru preferowanego sklepu z aplikacjami. Aptoide przedstawia zarys dowodów potwierdzających jego twierdzenie, że dystrybuowane przez niego aplikacje są bezpieczne. Należą do nich niezależne badania przeprowadzone przez japoński uniwersytet i weryfikacja, czy jego APK są godne zaufania przez agregator antywirusowy VirusTotal. Wzywa także Google do dostarczenia informacji o tym, dlaczego aplikacja została oflagowana. Aptoide nie otrzymało żadnej informacji w odpowiedzi na jej zapytania.

Zobacz też: Układy graficzne Radeon trafią do smartfonów Samsunga

Aptoide wskazuje również na rekordową grzywnę antymonopolową w wysokości 5 miliardów dolarów przyznaną Google przez Komisję Europejską zeszłego lata na poparcie swoich roszczeń. Podkreśla przy tym, że Google ignoruje swobodę wyboru użytkowników i wzmacnia dominację swoich autorskich aplikacji na platformie. W wywiadzie dla TechCrunch współzałożyciel i dyrektor generalny Aptoide Paulo Trezentos powiedział, że akcja Google spowodowała spadek liczby użytkowników o 15-20% od czerwca 2018 roku. Podkreśla także, że kampania Google, Play Fair! ma na celu pomoc także innym inicjatywom, które muszą się borykać z wykorzystywaniem przez Google pozycji monopolisty.

Źródło: Androidpolice

Sprawdź najnowsze wpisy