Aparat selfie jest sporym problemem dla producentów w dobie urządzeń bezramkowych. Natomiast notch nie jest zbyt lubianym i estetycznym rozwiązaniem. Natomiast stosowanie otworów w ekranie wiąże się z tym, że aplikacje niekoniecznie będą z nimi współpracowały. Teoretycznie problem rozwiązuje wysuwany aparat. Jednak jest to ruchomy element, więc podatny na uszkodzenia. Cały mechanizm zajmuje także sporo miejsca, a na jego wysunięcie musimy czekać. Idealnym rozwiązaniem problemu wydaje się więc umieszczenie aparatu pod ekranem. A przynajmniej coraz więcej producentów zaczyna wychodzić z takiego założenia. Jednym z nich jest Oppo.

Aparat pod ekranem w Oppo

Podobnie jak w przypadku czujnika linii papilarnych na wyświetlaczu, aparat może być wbudowany w wyświetlacz. Chiński producent smartfonów Oppo zaprezentował wczesny model inżynieryjny tej technologii. Klip wideo z wczesnym prototypem został udostępniony przez wiceprezesa Oppo, Briana Shena, na chińskiej platformie mikroblogowania Weibo. Pokazuje on aparat selfie, który znajduje się pod w pełni działąjącym wyświetlaczem.

Zobacz też: Już nie mamy wątpliwości, że Xiaomi Mi 9T istnieje i się wyróżni

Brian Shen twierdzi, że ta technologia aparatów podekranowych jest wciąż w początkowej fazie rozwoju.

Na tym etapie trudno jest, aby aparaty podekranowe osiągały takie same rezultaty, co zwykłe aparaty fotograficzne. Z pewnością nastąpi pewna utrata jakości optycznej. Jednak żadna nowa technologia nie jest w początkowej fazie rozwoju idealna.

Obecnie nie ma informacji o tym, kiedy będziemy mogli zobaczyć komercyjny smartfon wykorzystujący tę technologię. Jednakże, jak wynika z raportów, siostrzana firma Oppo — Vivo również pracuje nad podobną technologią, być może dla smartfonów nowej generacji z serii Apex.

Źródło: The Verge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.