Na początku roku zdawało się, że nikt nie powstrzyma Huawei przed zdetronizowaniem Samsunga po dekadzie rządzenia na mobilnym rynku. Jednak do świata technologii weszła polityka i wywróciła wiele spraw do góry nogami. Dotychczas Chińczycy byli pewni, że jeszcze w tym roku Koreańczycy stracą fotel lidera, w czym pomóc miał Honor. Czas pokazał, że wojna Chin z USA po prostu na to nie pozwoli.

Huawei chce być przed Samsungiem w 2020 roku

huawei ark os system alternatywa android windows 2

Prezes marki Honor, Zhao Ming, wypowiedział się, że jest za wcześnie, aby określać możliwość spełnienia wewnętrznych planów. Niemniej jeden z nich wskazuje, że Huawei i Honor staną na najwyższym stopniu podium przed końcem przyszłego roku. Tak, to jest później, niż wcześniej zapowiadany koniec 2019 roku, ale ta zmiana podobno uwzględnia już wszelkie problemy związane z karami USA. Niewątpliwie dla wielu z Was może się to obecnie wydawać niemożliwe, ale pomóc ma między innymi autorski system Ark OS. Obecnie nie wiemy o nim zbyt wiele, ale nadzieje są — w końcu wielu konsumentów chciałoby poznać dodatkową alternatywę dla Androida i iOS.

Zobacz też: Aplikacja do przeglądania wiadomości, a Twoje dane są zagrożone.

Mimo wszystko w całej tej sytuacji nie pomaga fakt, że niedawno Foxconn został niejako zmuszony do wstrzymania produkcji Huawei i Honorów. To oczywiście sugeruje nam, że sprzedaż drastycznie spadła. Mimo wszystko cele sprzedażowe nadal są wysokie. Chińczycy chcą sprzedać około 240 milionów urządzeń, zamiast planowanych 270 milionów w tym roku. Wierzycie, że tym razem wszelkie plany pójdą po ich myśli? Czy powinniśmy spodziewać się kolejnych zmian? Oczywiście, czas pokaże…

Aktualizacja

Huawei wydał stosowne oświadczenie na ten temat:

Kapitał obrotowy Huawei pochodzi w 90 proc. z własnej działalności gospodarczej firmy – reszta z zewnętrznego finansowania. W ostatnich latach, 70 proc. tego zewnętrznego finansowania pochodziło od zagranicznych instytucji finansowych. Zewnętrzne finansowanie Huawei jest zgodne ze wszystkimi zasadami rynkowymi, a nasz koszt długu jest zgodny ze standardami rynkowymi.

Każda firma technologiczna działająca w Chinach, w tym firmy zagraniczne, mają prawo ubiegać się o dotacje od chińskiego rządu, o ile spełniają określone warunki. Te dotacje są głównie wykorzystywane do wspierania programów badawczych. Huawei ubiega się o nie, tak jak każda inna firma. Zachodnie rządy także często oferują dotacje na wsparcie badań i rozwoju technologicznego. Dzięki uczestnictwu w programach Unii Europejskiej, Huawei, podobnie jak wiele europejskich dostawców oraz instytucji badawczych, otrzymał dotacje na badania i rozwój.

W ciągu ostatnich dziecięciu lat, całkowite dotacje, jakie Huawei otrzymał na wsparcie badań i rozwoju technologicznego od rządów – zarówno w Chinach, jak i w innych krajach – stanowiło mniej niż 3 promile przychodów firmy. W 2018 roku wyniosły one tylko 2 promile.

Źródło: Phone Arena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.