ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Google Play

Google zaostrza przepisy dotyczące lootboxów i treści dla dorosłych w Play Store

Autor: Bartłomiej Orkiszewski Kategoria: Newsy

Zgodnie z hasłem przewodnim stojącym za zmianami w regulaminie Play Store, Google chce „zbudować najbardziej zaufane źródło aplikacji i gier na świecie.” Takie działania korporacji z Mountain View są naturalnym ruchem w kontekście regularnie pojawiających się doniesień o szkodliwych aplikacjach. W dokumencie omawiającym nowe zasady deweloperzy zostali poproszeni o zadanie sobie pytania, czy ich aplikacja jest na pewno odpowiednia do publikacji w Google Play Store i czy jest zgodna z lokalnymi przepisami prawa.

Co zmieni się w polityce Google Play Store?

Google Play console

Google skupiło się  w głównej mierze na walce z aplikacjami wywierającymi negatywny wpływ na dzieci. Chodzi przede wszystkim o ukrócenie propagowania przemocy i treści dla dorosłych. Ponadto Google postawiło sobie za cel uregulowanie zapisów dotyczących lootboxów (płatnych wirtualnych skrzynek, których otworzenie losuje równie wirtualny przedmiot). Zmiany dotkną nie tylko samych aplikacji, ale też i treści generowanych w nich przez użytkowników.

Zobacz także: UE wszczyna dochodzenie wobec Google w sprawie naruszenia danych osobowych

Poniżej znajdziecie listę najważniejszych zmian regulaminu Google Play Store.

W kategorii „mowa nienawiści” zakazano:

  • Twierdzeń mających na celu udowodnienie, że grupa chroniona jest nieludzka, gorsza lub godna nienawiści
  • Aplikacji, które zawierają teorie na temat chronionej grupy posiadającej negatywne cechy (np. złośliwa, skorumpowana, zła, itp.), albo wyraźnie lub domyślnie twierdzą, że grupa jest zagrożeniem.
  • Treści lub mowy zachęcającej innych do przekonania, że ludzi należy nienawidzić lub dyskryminować z powodu przynależności do chronionej grupy.

W kategorii „treści seksualne” zakazano:

  • Obrazów nagości, w których osoba jest naga lub ubrana w minimalnym stopniu i w których ubranie nie byłoby akceptowalne w odpowiednim kontekście publicznym
  • Obrazów, animacji lub ilustracji aktów seksualnych oraz seksualnie sugestywnych póz
  • Treści, które przedstawiają fetysze
  • Zawartości, która jest lubieżna lub bluźniercza
  • Zawartości, która przedstawia, opisuje lub zachęca do bestialstwa

W kategorii „hazard” dodano zapis:

„Wydawcy gier, którzy oferują płatne loterie przedmiotów w grze, takie jak np. lootboxy, muszą teraz wyraźnie ujawnić szanse na otrzymanie tych przedmiotów przed zakupem.”

Źródło: Android Police, Google Play

Sprawdź najnowsze wpisy