Producenci samochodów dwoją się i troją w staraniach nad poprawą bezpieczeństwa osób znajdujących się w pojeździe. Ostatecznym rozwiązaniem będzie pełna autonomizacja samochodów, jednak zanim to nastąpi, trzeba najpierw wziąć się za najbardziej zawodny czynnik — ludzki. Jedną z częstszych przyczyn wypadków drogowych jest rozkojarzenie kierowcy, nierzadko wywołane skupieniem uwagi na telefonie komórkowym. Brytyjska marka samochodów Jaguar znalazła nietypowe rozwiązanie mające temu zapobiec. Jest nim innowacyjna kierownica z funkcją szybkiego podgrzewania i schładzania.

Zdaniem Jaguara, rozproszenie uwagi kierowcy stanowi 10 procent wszystkich śmiertelnych wypadków w samych Stanach Zjednoczonych. Wobec tak katastrofalnych statystyk postanowiono przeprowadzić badania razem z Uniwersytetem w Glasgow. Ich rezultaty sugerują, że wskazówki przekazywane w formie termicznej mogą być sposobem na utrzymanie pełnej koncentracji kierowców. Efektem tego jest stworzenie „sensorycznej kierownicy”, której pewne obszary mogą być szybko ogrzewane i schładzane. Dzięki temu kierowca otrzymuje informacje o tym, gdzie skręcić lub kiedy zmienić pas ruchu. Ponadto możemy zostać ostrzeżeni przed zbliżającym się skrzyżowaniem. Różnica temperatur ma wynosić do 60 stopni Celsjusza.

Zobacz także: Google chce mieć bogatą bazę aplikacji na… samochody

Pomimo innowacyjności tego rozwiązania ciężko wyobrazić sobie jego skuteczność w praktyce. Rozkojarzeni kierowcy często nie reagują na znacznie bardziej podstawowe bodźce, więc trzymając w jednej z rąk telefon komórkowy mogą nie zauważyć, że druga dotyka cieplejszej lub zimniejszej kierownicy. Znacznie bardziej efektywną metodą zwrócenia uwagi kierowcy zdaje się obecne od lat rozwiązanie, które wprawia koło kierownicy w ruch.

 

Źródło: Jaguar

 

    Google News
    Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
    Obserwuj

    Bartłomiej Orkiszewski

    Pasjonat urządzeń mobilnych od czasów Sony Ericssona J210i oraz szeroko pojętego świata tech.