Na początku tego roku firma Intel niespodziewanie zrezygnowała ze swoich produktów z serii Compute Card. Były to pełnoprawne komputery wyposażone w procesor, pamięć masową i operacyjną w formie karty, które można było podłączać do dedykowanych terminali. W dniu dzisiejszym na targach Computex 2019 Intel ogłosił ich następcę — NUC Compute Element.

NUC Compute Element

NUC Compute Element

NUC Compute Element podziela tę samą filozofię co poprzednik, ale nie jest ściśle zaprojektowany jako wyjmowana karta. Zamiast tego małe urządzenie, w którym mieści się procesor, pamięć masowa i RAM jest przeznaczone do montażu wewnątrz różnych typów urządzeń. Na przykład takich jak notebooki, kioski, automaty sprzedające i urządzenia. Wykorzystuje przy tym wyjmowane, zastrzeżone złącze Intel w celu ułatwienia serwisowania.

Zobacz też: Sony stworzyło nowy chip IoT ze stukilometrowym zasięgiem

Nowe złącze zapewnia wyższą wydajność i większą przepustowość we/wy. Podczas gdy współczynnik kształtu i jednostronny radiator umożliwia firmie Intel przejście o jeden poziom wyżej od procesorów serii Y do wydajniejszych procesorów serii U. Intel zaprzentował notebook zaprojektowany wokół kart NUC Compute Element. Mieści on w sobie procesor Intel 15 W serii U. Może jednak tolerować dostosowanie do TDP (cTDP) do 28W. Dzięki temu może znajdować się w nim procesor większej mocy. Zależy to jednak od zastosowanego chłodzenia. Większość urządzeń będzie wykorzystywać procesory serii Y o mniejszej mocy i niższych zakresach TDP. Producenci OEM mogą korzystać z chłodzenia za pomocą wentylatorów lub systemów pasywnych w zależności od ich potrzeb. Niektóre wersje kart obsługują również vPro, aby umożliwić zdalne zarządzanie funkcjami. Intel spodziewa się, że pierwsza fala urządzeń trafi na rynek w pierwszej połowie 2020 roku.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.