android_market
Artykuł z serii: ciekawostki humorystyczne.

Na naszą rekakcyjną skrzynkę przyszedł interesujący mail na temat nietypowych nazw kategorii, a konkretniej ocen treści aplikacji w Android Markecie. Chodzi oczywiście o kategorie… no właśnie. W oryginale są to kategorie ewidentnie wiekowe (All, Pre-Teens, Teens, Mature), ale w polskiej wersji serwisu już nie do końca. Rzeczone „oceny treści” to odpowiednio:

– dla wszystkich
– dla niedojrzałych
– dla średnio dojrzałych
– dla dojrzałych

Nasz Czytelnik, podpisany jako Piotrec (średnio dojrzały) przesłał nam listę kilku aplikacji wraz z ocenami treści (pisownia oryginalna):

Ulysse Speedometer – dla niedojrzałych 

Grave Defense HD – dla średnio dojrzałych
Elixir – dla niedojrzałych  (mistrzostwo świata  ciekawe czy człowiek niedojrzały skuma cokolwiek z tego co Elixir pokazuje )
Quick App Clean Cache – dla niedojrzałych 
Root Uninstaller Pro – dla wszystkich
lista zadań Astrid – dla niedojrzałych  (tylko dzieci robią listy zadań?!)
Google Maps – dla średnio dojrzałych

ocenatresci

Czym w aplikacji sugerują się osoby nadające powyższe oceny? Kto jest bardziej dojrzały, a kto mniej?

Po szybkim dochodzeniu okazało się, że ocena treści mówi nie tyle o odbiorcy, co o samej aplikacji. Informacje zawarte w Pomocy Android Market mówią, że aplikacje:

– dla wszystkich: nie gromadzą żadnych danych i nie zawierają budzących zastrzeżenia treści;
– dla niedojrzałych: mogą prezentować łagodną przemoc wśród bohaterów rysunkowych, mogą gromadzić dane o lokalizacji, ale organiczać funkcje społecznościowe;
– dla średnio dojrzałych: mogą zawierać materiały o charakterze seksualnym, gwałtowną przemoc, wulgarny i prymitywny humor, informacje o alkoholu i generalnie wszystko, do czego ma dostęp statystyczny nastolatek;
– dla dojrzałych: mogą zawierać materiały o charakterze seksualnym, przemoc, wulgaryzmy, zbierać dane i udostępniać funkcje społeczne.

Obecne nazwy ocen treści są z jednej strony zabawne – bo jak zmierzyć dojrzałość? – a z drugiej strony nie do końca dają pojęcie o faktycznej treści aplikacji. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest prawdopodobnie zbyt dosłownie przetłumaczenie słowa „mature”, a następnie zastosowanie prostego stopniowania. Teraz przynajmniej będzie wiadomo, co to właściwie znaczy.

A czy Ty jesteś wystarczająco dojrzała/dojrzały, aby korzystać z aplikacji Google Maps? 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Jabłoński