Intel pracuje nad własnymi układami graficznymi. Jednym z pierwszych owoców jego pracy jest grafika Gen 11. Zostanie on zastosowany w procesorach Ice Lake i będzie pierwszym procesorem graficznym iGPU, który można naprawdę nazwać przyzwoitym. Dzięki swojej wysokiej wydajności będzie w stanie podjąć rywalizację nawet z procesorami graficznym firmy NVIDIA z serii MX, które są dedykowane do laptopów.

Szczegóły dotyczące Intel Gen 11

Gen 11

Grafika Gen 11 będzie zawierała 64 układy UE z zegarem 1,1 GHz, a znamionowa moc obliczeniowa wynosi 1,12 TFLOP. Z tego można wywnioskować, że pojedyncza UE jest mniej więcej równa ośmiu standardowym rdzeniom GPU dla przybliżonej równoważności 512 rdzeni GPU. Procesor graficzny posiada funkcję FP16 o wydajności 2,25 TFLOPs, co powinno być wspaniałą wiadomością dla aplikacji AI. Aby spojrzeć na to z innej perspektywy, Xbox One ma moc grafiki około 1,3 TFLOPs. Obecnie, przyzwoita energooszczędna grafika składa się z procesorów graficznych MX 110, MX 130 i MX 150, które są dostarczane przez firmę NVIDIA i są dedykowanymi procesorami graficznymi. Procesory te dominują obecnie na rynku notebooków i ultrabooków. Jednostki MX110, 130 i 150 mają szczytowe wartości obliczeniowe wynoszące odpowiednio 0,51, 0,95 i 1,17 TFLOP. Innymi słowy, procesor graficzny Ice Lake Gen 11 wykluczy każdy z nich z rynku.

Zobacz też: Intel próbuje przenieść laptopy na kolejny poziom

Rasteryzator został ulepszony i ma 16 pikseli na zegar. Jest w stanie przetworzyć 32 dwuliniowe filtrowane tekstle na zegar. Ma także 3 MB dedykowanej pamięci podręcznej L3 z 0,5 MB na raster. Ogólnie rzecz biorąc, architektura została zoptymalizowana i jest znacznie szersza, podczas gdy zapotrzebowanie na wydajność energetyczną nie zostało naruszone. Grafika Ice Lake Gen 11 będzie również pierwszą grafiką firmy Intel obsługującą otwarty standard VESA Adaptive Sync. Oprócz tego, do architektury dodano kilka nowych standardów. Między innymi obsługę dekodowania HEVC na poziomie sprzętowym aż do 8K Ultra HD i 10-bitowego koloru. Oznacza to, że HDR 10 i Dolby Vision są w pełni obsługiwane, a bieżące wsparcie dla VP9 jest zachowane.

Źródło: wccftech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.