Według wewnętrznych źródeł zaznajomionych ze sprawą Microsoft przestał przyjmować nowe wnioski o dostawy od Huawei Technologies po tym, jak Huawei został dodany do amerykańskiej czarnej listy, która uniemożliwia mu zakup amerykańskiej technologii.

Huawei bez Windowsa

huawei bez windowsa

Partnerstwo Huawei z Microsoftem znajduje się w obszarze systemu operacyjnego Windows dla laptopów i innych usług związanych z treścią. Wszystko to zostało zawieszone przez amerykańską firmę, ponieważ dokłada ona starań, aby zastosować się do sankcji rządu USA. Systemy operacyjne Windows zainstalowane na istniejących komputerach Huawei nie zostaną dotknięte tym posunięciem i są uważane za nadal kwalifikujące się do aktualizacji i poprawek bezpieczeństwa. Ponadto, zespół usług firmy Microsoft w siedzibie głównej Huawei w Shenzhen podobno wyprowadził się z kompleksu.

Zobacz też: Samsung Galaxy S11 – czy flagowiec sprosta ogromnym oczekiwaniom?

Tydzień temu rząd USA umieścił Huawei i jego filie na czarnej liście handlowej. Ograniczyła ona firmę z siedzibą w Shenzhen możliwość zakupu oprogramowania i części od firm amerykańskich bez zezwolenia. Zakaz jest w dużej mierze postrzegany jako krok w kierunku skłonienia Chin do wyrażenia zgody na amerykańskie warunki handlowe. Oczekujemy, że wkrótce dojdzie do porozumienia między Chinami a USA i zakaz zostanie zniesiony. Jeśli zakaz będzie się utrzymywał przez dłuższy czas, gigant będzie miał problemy. W takim przypadku Huawei nie będzie w stanie wydać komputera z systemem Windows do czasu jego funkcjonowania. Chociaż najmocniej firma odczuje blokadę na rynku smartfonów.

Oświadczenie

Huawei wydał stosowne oświadczenie w sprawie współpracy z partnerami:

W odpowiedzi na presję polityczną, kilka organizacji standaryzujących oraz branżowych zawiesiło współpracę z Huawei w niektórych obszarach. Jesteśmy głęboko zawiedzeni ich decyzjami, ale nie wpłyną one na naszą codzienną działalność i w dalszym ciągu będziemy dbać o dostarczanie naszym klientom najwyższej jakości produktów i usług. Huawei jest aktywnym członkiem ponad 400 organizacji standaryzujących, instytucji branżowych oraz społeczności Open Source, w których zajmujemy blisko 400 kluczowych stanowisk i zgłosiliśmy prawie 60 000 nowych inicjatyw. Nasza współpraca z większością z nich w dalszym ciągu działa bez zakłóceń i zamierzamy dalej współpracować dla rozwoju całej branży.

Wspomniane organizacje reprezentują zasób wiedzy, który wspólnie zebraliśmy z całego obszaru nauki i technologii. Otwarte i globalnie ujednolicone standardy stoją na straży wartości, które pozwalają dostarczać wszystkim użytkownikom produkty i usługi, nie tylko bardziej zaawansowane, ale również o wiele wyższej jakości. Właśnie takie podejście pozwoliło tak silnie rozwijać się nam jako społeczeństwu informacyjnemu.

W większości przypadków organizacje standaryzujące, instytucje branżowe oraz społeczności Open Source przestrzegają zasad przejrzystości, otwartości, uczciwości i braku dyskryminacji. Zasady te stanowią podstawę zdrowego i zrównoważonego rozwoju całej branży ICT.

Huawei nie naruszył statutu żadnej z tych organizacji, a mimo to pewna grupa z nich postanowiła zawiesić współpracę bez jakiejkolwiek podstawy prawnej. Ich działania są sprzeczne z zasadami, których przestrzegania strzegą, a tym samym podważają ich wiarygodność jako organizacji międzynarodowych. Ostatecznie takie decyzję spowodują rozdrobnienie standardów i spowodują zwiększenie kosztów i ryzyka dla wszystkich.

Wierzymy, że te działania nie reprezentują woli całej branży. Pomimo komplikacji, jesteśmy przekonani, że branża ICT będzie cieszyć się długoterminowym, zrównoważonym rozwojem.

 

Źródło: gizmohina, Huawei

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.