Historia zna wiele przykładów kolaboracji właścicieli popularnych usług sieciowych z producentami smartfonów, które zakończyły się porażką. Mieliśmy już nieudane próby Facebooka z modelami HTC First, Salsa i ChaCha, a także Amazonu z urządzeniem Fire Phone. Chińska firma ByteDance, będąca właścicielem popularnej wśród młodzieży aplikacji TikTok (funkcjonującej niegdyś pod nazwą Musical.ly), ewidentnie spała na lekcjach historii. Financial Times donosi, że firma ta chce spróbować swoich sił na rynku smartfonów.

ByteDance nie poradzi sobie bez pomocy z zewnątrz

ByteDance HQ

W tym celu twórcy TikToka podpisali umowę z inną chińską firmą, Smartisan, która specjalizuje się w produkcji tanich smartfonów. W ramach tego porozumienia ByteDance nabyło patenty oraz część pracowników firmy. Urządzenie ma być wypełnione preinstalowanymi aplikacjami z portfolio firmy, do któego należą między innymi NewsRepublic i TopBuzz. Docelowymi rynkami, na których pojawi się „TikTokfon”, mają być Chiny i Indie. To właśnie tam TikTok cieszy się największą popularnością. Na razie brak szczegółów na temat daty premiery urządzenia, jednak można przypuszczać, iż nastąpi to jeszcze w bieżącym roku. Nie wiadomo też czy smartfon zawędruje do Europy oraz Ameryki.

Zobacz także: TikTok chce rzucić wyzwanie Spotify i Apple Music

Pomyślność ambitnego planu chińskiej firmy zależna jest w głównej mierze od wierności marce użytkowników ich usług. Nie należy jednak zapominać, że docelowa grupa odbiorcza jest bardzo młoda i nie zarabia jeszcze pieniędzy – to rodzice podejmą ostateczną decyzję o zakupie. Jeśli kampania reklamowa nie będzie odpowiednio przemyślana, to urządzenie skierowane stricte do nastolatków może odnieść spektakularną porażkę i powtórzyć los pomysłów Facebooka oraz Amazonu.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartłomiej Orkiszewski

Pasjonat urządzeń mobilnych od czasów Sony Ericssona J210i oraz szeroko pojętego świata tech.