Android zawsze był otwarty na tryby pulpitu. Jednak do tej pory było to widoczne jedynie w formie dostosowań producenta, takich jak Samsung DeX, lub modyfikacji w systemie, jak na przykład Remix Singularity. W Android Q Beta wreszcie dodano natywne wsparcie dla tej opcji. Deweloper Daniel Blandford skorzystał z okazji i zbudował pierwszy launcher, który dodaje tryb pulpitu bez ingerencji w system.

Tryb pulpitu w Android Q

Tryb pulpitu w Android Q

W tej chwili, tryb pulpitu Androida jest ukryty przed większością użytkowników. Należy go aktywować w ustawieniach programisty. Kiedy to zrobimy, nasz smartfon pokaże nam rozszerzony pulpit z pływającymi oknami na zewnętrznym wyświetlaczu. Nie możemy jednak dodawać widgetów, a reszta interfejsu to w zasadzie nadwymiarowy interfejs smartfona. Właściwie wygląda niemal identycznie jak Android uruchomiony na tablecie. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że Google dopiero pracuje nad tą funkcją. Dlatego jest ona tak głęboko ukryta i tak prymitywna. Starania Daniela Blandforda jednak dowodzą, że trochę pracy przy niej może zdziałać prawdziwe cuda.

Zobacz też: To musiało się tak skończyć. iPhone 11 bez 3D Touch

Jego launcher rozszerza podstawowy interfejs o przydatne dodatki. Wynik wygląda jak skrzyżowanie Windowsa i Chrome OS. Na dole znajduje się pasek zadań, który zawiera menu start z zainstalowanymi aplikacjami, skróty do konkretnych aplikacji i wszelkiego rodzaju przydatne informacje o statusie: powiadomienia, poziom naładowania baterii, łączność, wolną pamięć oraz datę i czas. Launcher obsługuje również widgety i skróty aplikacji na samym pulpicie.

Źródło: Androidpolice

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.