Prace nad doszlifowaniem wcielenia sieci 5G w sektorze konsumenckim idą pełną parą. Nic więc dziwnego, że korporacje decydują się na współpracę w celu przyspieszenia tego procesu. Na rozpoczynających się właśnie targach COMPUTEX 2019 w Taipei, Qualcomm do spółki z Lenovo zaprezentował pierwszy na świecie komputer osobisty z obsługą sieci 5G – Project Limitless. Laptop ten przypomina wyglądem istniejące modele 2-w-1 z serii Lenovo Yoga, jednak producent podkreślił, że wygląd ulegnie zmianie. Ma to nastąpić przed wejściem do sprzedaży wersji finalnej w 2020 roku.

Co buczy pod maską Projektu Limitless?

Mózgiem projektu jest zaprezentowany w grudniu 2018 roku Snapdragon 8cx. Procesor wykonano w litografii 7 nm i bazuje on na rdzeniach Kryo 495. Całość sparowano z modemem Snapdragon x55 5G oraz układem graficznym Adreno 680. Zastosowany modem pozwala zdaniem producenta na osiągnięcie teoretycznych transferów na poziomie 7 GBps.

Producent na swojej stronie zachwala, że układ graficzny zastosowany w procesorze Snapdragon 8cx obsługuje wciągającą wydajność grafiki i akcelerację HW dla zaawansowanych formatów wideo, z możliwością odtwarzania wideo HDR do 4k z prędkością 120 klatek na sekundę w celu płynnego przesyłania strumieniowego i oglądania spektakularnych treści. Qualcomm w celu udowodnienia swoich przechwałek postanowił przeprowadzić testy w benchmarku PCMark 10. Nowy Snapdragon 8cx góruje wydajnością w zastosowaniach biurowych nad Intelem Core i5-8250U, przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru prądu o połowę.

Warto pamiętać, że Project Limitless to jedynie prototyp

Bez wątpienia osiągnięto zamierzony cel zostania „pierwszymi” w wyścigu o 5G, więc główny cel tego konceptu spełnił założenie obu korporacji. Drugi „aktor” tego przedstawienia, nowy procesor Qualcomm, też wydaje się mocnym atutem i może wywołać zachwyt. Ciężko jednak poddać ocenie prawdziwość tych przechwałek, bazując jedynie na informacjach dostarczonych bezpośrednio przez producenta. Snapdragon 8cx z pewnością ma szansę na uszczknięcie kawałku tortu na rynku komputerów mobilnych. Może nie wywołało to jeszcze paniki w Intelu, jednak na pewno nałożyło na nich presję. Sytuacja ta może okazać się korzystną dla konsumentów, prowadząc do przełamania dominacji Niebieskich i obniżenia cen procesorów.

Zobacz także: Samsung chce pokazać TSMC gdzie jego miejsce

Źródło: Tom’s Hardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Bartłomiej Orkiszewski

Pasjonat urządzeń mobilnych od czasów Sony Ericssona J210i oraz szeroko pojętego świata tech.