Huawei przechodzi obecnie niezwykle ciężki okres. Nie wynika to jednak z nieudolności samej firmy, tak jak ma to miejsce w przypadku innych producentów z problemami. Tutaj mamy do czynienia z rzucaniem mu kłód pod nogi przez władze USA. Odcięcie od amerykańskich technologii jest znacznie poważniejszą sprawą, niż na początku zakładaliśmy. Okazuje się bowiem, że Huawei traci także dostęp do Bluetooth i Wi-Fi.

Huawei bez Wi-Fi i Bluetooth

Huawei bez Wi-Fi i Bluetooth

Bluetooth SIG jest korporacją non-profit z siedzibą w stanie Waszyngton i posiada wszystkie klucze do swojego znaku towarowego, zamkniętej technologii bezprzewodowej. Nikt nie może zbudować produktu z technologią Bluetooth bez błogosławieństwa BT SIG. Każdy produkt, który chce obsługiwać standard Bluetooth, musi przejść przez program certyfikacji. Problem polega na tym, że żadne urządzenie Huawei nie będzie mogło z powodu zakazu przejsć przez ten proces. W ten sposób Huawei straci możliwość łączenia się z całą masą akcesoriów, takich jak słuchawki bezprzewodowe, zestawy głośnomówiące czy opaski fitnesowe i smartwatche. Co prawda producent może opracować jakiś własny standard, ale i tak oznacza to brak wsparcia dla olbrzymiej bazy akcesoriów innych producentów.

Zobacz też: Disney trafia na tapety dedykowane Samsungom Galaxy S10 i Galaxy S10e

To jednak wciąż nie koniec problemów. Huawei został również wyrzucony z teksańskiego Wi-Fi Alliance, który certyfikuje produkty Wi-Fi i opracowuje nowe wersje standardu. O ile brak łączności Bluetooth wydaje się jedynie mocno upierdliwy, tak urządzenia pozbawione Wi-Fi tracą znacznie więcej na użyteczności. Brak możliwości łączenia się z siecią domową to niezwykle bolesny cios dla Huaweia.

Huawei wydał oświadczenie w tej sprawie:

W odpowiedzi na presję polityczną, kilka organizacji standaryzujących oraz branżowych zawiesiło współpracę z Huawei w niektórych obszarach. Jesteśmy głęboko zawiedzeni ich decyzjami, ale nie wpłyną one na naszą codzienną działalność i w dalszym ciągu będziemy dbać o dostarczanie naszym klientom najwyższej jakości produktów i usług. Huawei jest aktywnym członkiem ponad 400 organizacji standaryzujących, instytucji branżowych oraz społeczności Open Source, w których zajmujemy blisko 400 kluczowych stanowisk i zgłosiliśmy prawie 60 000 nowych inicjatyw. Nasza współpraca z większością z nich w dalszym ciągu działa bez zakłóceń i zamierzamy dalej współpracować dla rozwoju całej branży.

Wspomniane organizacje reprezentują zasób wiedzy, który wspólnie zebraliśmy z całego obszaru nauki i technologii. Otwarte i globalnie ujednolicone standardy stoją na straży wartości, które pozwalają dostarczać wszystkim użytkownikom produkty i usługi, nie tylko bardziej zaawansowane, ale również o wiele wyższej jakości. Właśnie takie podejście pozwoliło tak silnie rozwijać się nam jako społeczeństwu informacyjnemu.

W większości przypadków organizacje standaryzujące, instytucje branżowe oraz społeczności Open Source przestrzegają zasad przejrzystości, otwartości, uczciwości i braku dyskryminacji. Zasady te stanowią podstawę zdrowego i zrównoważonego rozwoju całej branży ICT.

Huawei nie naruszył statutu żadnej z tych organizacji, a mimo to pewna grupa z nich postanowiła zawiesić współpracę bez jakiejkolwiek podstawy prawnej. Ich działania są sprzeczne z zasadami, których przestrzegania strzegą, a tym samym podważają ich wiarygodność jako organizacji międzynarodowych. Ostatecznie takie decyzję spowodują rozdrobnienie standardów i spowodują zwiększenie kosztów i ryzyka dla wszystkich.

Wierzymy, że te działania nie reprezentują woli całej branży. Pomimo komplikacji, jesteśmy przekonani, że branża ICT będzie cieszyć się długoterminowym, zrównoważonym rozwojem.

Źródło: Androidpolice, Huawei

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.