mediatek-mt6595

MediaTek ogłosił pierwszy ośmiordzeniowy układ bazujący na architekturze Cortex A17 przeznaczony dla urządzeń ze średniego segementu rynku. MT6595, bo o nim mowa, skonstruowany jest w technologii big.LITTLE i zawiera 4 rdzenie główne A17 taktowane zegarem 2,2-2,5GHz oraz 4 rdzenie poboczne A7 pracujące z szybkością 1,7GHz. Jest to drugi 8-rdzeniowiec w portfolio tego tajwańskiego producenta.

Nie przegap
Nie pozwól, by cię inwigilowano – zainwestuj w VPN!
polacy internet
Żyjemy w czasach, w których słowa „prywatność” i „internet” niekoniecznie idą w parze. W Sieci jesteśmy obserwowani cały czas, co oczywiście nie oznacza, że musimy się na to godzić. Są bowiem rozwiązania, które pozwalają ukryć swoją prawdziwą tożsamość w internecie i tym samym utrudnić osobom trzecim podglądanie naszych zachowań. Niewiele osób wie, że kilka lat temu […]

 

W skład MT6595 poza 8 rdzeniami ARM wchodzi układ graficzny PowerVR 6 (Rogue), zintegrowany moduł LTE, dekoder H.265 Ultra HD ze wsparciem rozdzielczości 4K/UHD oraz NFC wraz z Bluetooth 4.0 LE.

Sam Cortex A17 jest następcą popularnego A9, a jego wydajność dzięki zastosowaniu szybszej pamięci wewnętrznej, 28nm litografii oraz wyższego zegara wzrośnie o ok. 60% względem swojego poprzednika.

cortex_a17

Scalak MediaTeka pomimo, że celuje w średnią półkę będzie wydajniejszy od flagowego Exynosa 5 (duet A7/A15) przy zachowaniu lepszego stosunku wydajności do zapotrzebowania na energię.

 

Niestety producent nie potwierdził kiedy dokładnie MT6595 trafi do smartfonów (i nie tylko), jednak nie spodziewajmy się tego zbyt wcześnie. Prognozuje się, że produkcja ruszy pod koniec tego roku, a pierwsze urządzenia z tym układem dostaniemy dopiero w 1 kwartale 2015 roku

 

 

Źródło: engadget.com
Kamil Piotrowski