Qualcomm naruszył prawo antymonopolowe

mm Paweł Maretycz Newsy 2019-05-23

Federalna Komisja Handlu wszczęła postępowanie sądowe przeciwko Qualcommowi w 2017 roku. Sędzia okręgowy USA Lucy Koh właśnie wydała orzeczenie przeciwko dominującemu producentowi mikroprocesorów. 233-stronicowy dokument szczegółowo opisuje, w jaki sposób Qualcomm nielegalnie wykorzystał swoją pozycję na rynku, aby stłumić konkurencję i nałożyć nieuczciwe opłaty. W rezultacie kurs akcji Qualcomm uległ zmianie.

Qualcomm naruszył prawo antymonopolowe

Qualcomm prawo antymonopolowe

Qualcomm posiada kilka kluczowych technologii, które są niezbędne do funkcjonowania modemów w dzisiejszych smartfonach. Nawet jeśli urządzenie ma modem wyprodukowany przez kogoś innego, Qualcomm prawdopodobnie zarobił na nim trochę pieniędzy w postaci opłat licencyjnych. Sąd oświadczył, że Qualcomm nadmiernie obciążył opłaty licencyjne, opierając je na pełnym koszcie konsumenckim smartfonów, a nie na kosztach części. Qualcomm również rzekomo groził producentom OEM zakłóceniem dostaw chipów, chyba iż zgodzili się na warunki licencji patentowych. Przy okazji zdyskredytował zeznania kierownictwa Qualcomma, powołując się na pisemną korespondencję, która bezpośrednio im zaprzeczała.

Zobacz też: Call of Duty: Mobile ze znanym wszystkim trybem rozgrywki

Sędzia Koh nakazał Qualcomm wprowadzić kilka zmian do swojego modelu biznesowego. Musi renegocjować warunki licencji z klientami w dobrej wierze i nie może wiązać dostawy chipów z licencjonowaniem patentów. Musi również udostępniać licencje na uczciwych, rozsądnych i niedyskryminujących warunkach (FRAND) innym podmiotom. Qualcomm nie może również zawierać żadnych umów na wyłączność na dostawę modemowych układów scalonych i nie może zniechęcać klientów do kontaktowania się z rządem w sprawach regulacyjnych. Sąd nakazał Qualcommowi poddanie się siedmioletniemu monitorowaniu zgodności w celu zapewnienia przestrzegania orzeczenia. Firma oczywiście zamierza się odwołać od tej decyzji.

Źródło: Androidpolice


    Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
    x