ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Android wstępnie załatany

Autor: Dan Sierakowski Kategoria: Newsy
androidsecurity_by_Dan

Jeszcze dzisiaj pisaliśmy w tym temacie o odkrytej niedawno luce w Androidzie, a już Google zareagowało wydając wstępną poprawkę do systemu. Podatnych na exploita było 99% telefonów Androida, ponieważ to właśnie taka ilość użytkowników korzysta z wersji starszej niż 2.3.4, stąd też szybka i zdecydowana reakcja ze strony Google. Wydana dzisiaj aktualizacja ma tymczasowo zabezpieczyć użytkowników przed niebezpieczeństwem i dać Google kilka kolejnych dni na całkowite wyeliminowanie dziury w systemie.

Łatka dotyczy tylko problemu z pakietami autoryzacyjnymi w kalendarzu i kontaktach Androida. Naprawienie tego w pozostałych usługach dostępnych w tym systemie, takich jak Picassa, zajmie programistom jeszcze kilka dni. Instalacja poprawki odbywa się poprzez OTA (over-the-air), dzięki czemu przebiega automatycznie i nie wymaga żadnych akcji ze strony użytkownika. Google przewiduje, iż dostarczenie aktualizacji tym sposobem do wszystkich telefonów z Androidem zajmie mniej niż tydzień.

Android na pewno bezpieczny nie jest, ale nie wynika to z jakości jego kodu, a raczej z popularności, jaką zdobył. 100 milionów aktywacji do dnia dzisiejszego to ogromna liczba, zważywszy na staż systemu. I choć na razie my (użytkownicy Androida) możemy spać spokojnie, to trzeba mieć na uwadze, iż coraz częściej będziemy świadkami powstawania expolitów i odnajdywania kolejnych luk bezpieczeństwa.

źródła: computerworld.com oraz phandroid.com

Sprawdź najnowsze wpisy