ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Huawei największym producentem procesorów w Chinach

Układy Kirin zagrożone. ARM kończy współpracę z Huawei

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Projektant układów ARM zawiesił współpracę z Huawei, zagrażając zdolności chińskiej firmy do tworzenia własnych chipów. BBC News donosi, że pracownicy ARM zostali poinstruowani, aby wstrzymać wszystkie aktywne kontrakty, uprawnienia do wsparcia i wszelkie bieżące zobowiązania z Huawei z powodu amerykańskiego zakazu handlu. Stany Zjednoczone zakazały wszelkim firmom amerykańskim prowadzenia interesów z chińskim gigantem telekomunikacyjnym bez zgody rządu amerykańskiego, ale ARM ma siedzibę w Wielkiej Brytanii i należy do japońskiej grupy SoftBank.

ARM zrywa umowę z Huawei

ARM zrywa umowę z Huawei

ARM obawia się, że zakaz amerykański ma na nią wpływ. Wewnętrzna notatka ujawnia, że jej projekty układów scalonych obejmują technologię pochodzenia amerykańskiego. Huawei polega na ARM w zakresie projektowania architektury chipów dla własnych procesorów Kirin. Bez licencji Huawei nie będzie w stanie kontynuować produkcji własnych procesorów z wykorzystaniem projektów ARM i firmy HiSilicon. Nie jest jasne, czy ARM po prostu ostrożnie reaguje na polecenie Departamentu Handlu USA, czy też doradzono mu, aby zaprzestał prowadzenia interesów bezpośrednio z Huawei. Jeśli jest to ostatnie, to decyzja ARM może być odzwierciedlona przez inne firmy produkujące półprzewodniki, które również zaopatrują Huawei.

Zobacz też: Komunikator dedykowany graczom, czyli Steam Chat trafia na smartfony

Oznacza to, że sytuacja, w jakiej znalazł się Huawei, jest niemal beznadziejna. Wcześniej pisaliśmy, że Huawei może czuć się bezpieczny jeśli chodzi o produkcję układów. Okazało się jednak, że ta stanęła pod znakiem zapytania. W obecnych okolicznościach jedynym dostawcą układów dla Huawei pozostaje jedynie MediaTek. Jeśli Huawei będzie chciał produkować w dalszym ciągu układy, będzie musiał zdecydować się na zmianę architektury.

Źródło: wccftech

Sprawdź najnowsze wpisy