W odpowiedzi na żądania rządu USA Huawei wydał swoją pierwszą, ograniczoną odpowiedź, która pozostawia więcej pytań otwartych niż odpowiedzi. W oświadczeniu podkreśla swój wkład we wzrost sprzedaży telefonów z systemem Android na całym świecie. Zapewnia także obecnych właścicieli Huawei i Honor, że nadal będą otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń i obsługę posprzedażną. Obietnica ta obejmuje również telefony, które są już wysłane i dostępne w sklepach na całym świecie. Poza tym nie składa się żadnych dodatkowych obietnic.

Oświadczenie Huawei w sprawie Androida

Huawei w sprawie Androida

Tutaj możecie zapoznać się z treścią tego oświadczenia:

Huawei wniósł znaczący wkład w rozwój systemu Android na całym świecie. Jako jeden z kluczowych globalnych partnerów Androida, ściśle współpracowaliśmy z ich platformą open-source w celu stworzenia ekosystemu, który przyniósł korzyści zarówno użytkownikom, jak i branży. Huawei będzie nadal zapewniać aktualizacje zabezpieczeń i usługi posprzedażne dla wszystkich istniejących produktów Huawei i Honor dla smartfonów i tabletów, obejmując te, które zostały sprzedane i które są nadal dostępne na całym świecie. Będziemy nadal budować bezpieczny i zrównoważony ekosystem oprogramowania, aby zapewnić najlepsze doświadczenia dla wszystkich użytkowników na całym świecie.

Google obiecało już, że właściciele telefonów Huawei zachowają dostęp do Sklepu Play i będą mogli nadal aktualizować swoje aplikacje. Nie mogą jednak liczyć na dalsze aktualizacje systemu Android OS od Google. Aby je odzyskać, właściciele i fani telefonów Huawei będą musieli mieć nadzieję na rozwiązanie sporu handlowego między USA a Chinami. To właśnie on stał się przyczyną umieszczenia na czarnej liście Huawei przez rząd USA.

Zobacz też: Jak zrobić whisky? Sztuczna inteligencja już wie i zrobi to dobrze

Ze swojej strony Huawei przygotowuje się do ewentualnej utraty dostępu do oprogramowania firm amerykańskich, takich jak Google i Microsoft. Dlatego też rozwija wewnętrzny system operacyjny alternatywny dla systemu Android. Być może właśnie o to chodziło w ostatnim zdaniu oświadczenia, gdzie firma wspomniała o zrównoważonym ekosystemie oprogramowania. Możliwe więc, że niedługo możemy się doczekać konkurencyjnych, chińskich platform zarówno na komputery osobiste, jak i na smartfony. Trzeba przyznać, że zgodnie ze starym, chińskim przysłowiem doczekaliśmy ciekawych czasów. I to wcale nie jest dobra wiadomość, mimo uspokajającej informacji od Huawei w sprawie Androida.

Źródło: The Verge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.