Dla Huawei rozpoczęły się naprawdę ciężkie czasy. Amerykańscy dostawcy firmy postępują w zgodzie z amerykańskim edyktem rządowym zakazującym im prowadzenia interesów chińskim gigantem. Bloomberg donosi teraz, że Intel, Qualcomm i Broadcom, trzy z wiodących światowych projektantów i dostawców chipów, odcinają swoje kontakty z Huawei, ze skutkiem natychmiastowym. Nikkei informuje, że niemiecki producent chipmaker Infineon Technologies również zawiesił dostawy do Huawei, podobnie jak amerykańscy producenci chipów pamięci Micron Technology i Western Digital.

Intel kończy współpracę z Huawei

intel huawei koniec współpracy

Jest to kolejny cios, po zawieszeniu przez Google licencji na Androida wyposażonego w usługi giganta, takie jak Sklep Play. Według źródeł Bloomberga, pracownicy głównych amerykańskich producentów układów zostali poinformowani, że ich firmy będą zamrażać swoje oferty dostaw z Huawei aż do odwołania. Intel dostarcza Huawei chipy serwerowe i procesory dla laptopów, podczas gdy Qualcomm zajmuje mniej znaczącą pozycję w dostarczaniu modemów i innych procesorów. Huawei dzięki korzystaniu z własnych modemów i układów jest wysoko uniezależniony od wpływu Qualcomma. Inny raport Bloomberga sugeruje, że Huawei również przygotowywał się do tej ewentualności przez magazynowanie chipów od dostawców z USA robiąc zapas na trzy miesiące, które powinny być wystarczająco długim czasem, żeby stwierdzić, czy obecny środek jest taktyką strachu, czy stałym nałożeniem blokady od rządu USA.

Zobacz też: Nie tylko smartfony OnePlus podrożały – unikalne akcesoria też

Źródła Nikkei sugerują, że Europa również może się do tego dostosować. Huawei rozwija własne alternatywy dla systemu Android i Windows. Może mieć to szczególne znaczenie w rozwiązaniu obecnej sytuacji. Microsoft nie skomentował jeszcze, czy będzie nadal dostarczać system operacyjny Windows dla laptopów Huawei, ale są szanse na to, że też będzie respektować rozkazy rządu USA. Wysiłek rządu amerykańskiego w zwalczaniu Huawei nasilał się od dłuższego czasu. Firma została w zeszłym roku bezceremonialnie odrzucona w swoich wysiłkach, aby wejść na amerykański rynek telefoniczny. Obecna eskalacja jest częścią coraz bardziej wrogiego sporu handlowego między administracją Trumpa z rządem chińskim.

Źródło: The Verge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.