ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

HTC pod kreską w pierwszym kwartale 2014 – prognozuje UBS

Autor: Krzysztof Fall Kategoria: Newsy
htc_logo

Początek bieżącego roku nie będzie raczej należał do udanych dla HTC. Według prognozy szwajcarskiej firmy UBS świadczącej usługi finansowe, tajwański producent powinien wykazać stratę za pierwszy kwartał. Przyczynić ma się do tego słaby popyt na aktualną ofertę oraz mała ilość nowych produktów.

Raport UBS przewiduje, że za pierwszy kwartał dochód HTC ze sprzedaży wyniesie 1,15 mld USD – co stanowi kolejny spadek o 18,6%, a w konsekwencji zmniejszenie się zysku o 18,4% w stosunku do roku poprzedniego. Warto zaznaczyć, że analitycy prognozowali dochód na poziomie 1,8 mld USD. Ponadto analiza UBS wykazała, że firma traci na każdym dolarze jaki wpada do jej kasy. Dom maklerski prognozuje 3,5% spadek marży, co jest nieznaczną poprawą, gdyż w czwartym kwartale 2013 roku zakładano 3,6% spadek.

Ogólnie rzecz biorąc HTC według najnowszych prognoz, poniesie stratę netto w wysokości 30,2 mln USD. W poprzednim kwartale firmie udało się osiągnąć zysk w wysokości 10,2 mln USD. Natomiast rok temu zysk tajwańskiego producenta wyniósł 2,8 mln USD. Analityk UBS Arthur Hsieh uważa, że bez alternatywnego źródła dochodu lub drastycznego cięcia kosztów HTC nie będzie w stanie osiągnąć oczekiwanego zysku na poziomie 13,6 mln USD.

Obecnie cały swój wysiłek firma wkłada w następcę swojego flagowca HTC One o nazwie kodowej HTC M8. Jest jednak mało prawdopodobne, żeby sprzedaż rozpoczęła się do końca przyszłego miesiąca i znacząco poprawiła kondycję firmy. Hsieh zakłada także, że firma może nie wyjść na plus nawet do końca 2015 roku. Warto pamiętać, że HTC nie poniósł straty aż do trzeciego kwartału ubiegłego roku, kiedy to zanotowano stratę operacyjną w wysokości 101,3 mln USD.

Źródło: phonearena.com

Sprawdź najnowsze wpisy