Po miesiącach spekulacji prezydent Trump podpisał dekret wykonawczy dający rządowi federalnemu prawo do zablokowania firmom amerykańskim możliwości zakupu zagranicznego sprzętu telekomunikacyjnego uznanego za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Zgodnie z zarządzeniem, które daje sekretarzowi handlu uprawnienia do określania, które transakcje mogą być potencjalnym ryzykiem, żadna pojedyncza firma nie jest natychmiast oznaczona jako zagrożenie. Jednak plan jest w dużej mierze postrzegany jako ruch przeciwko chińskiemu Huawei, który niektórzy amerykańscy prawodawcy uznali za zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Blokada Huawei w USA

Blokada Huawei w USA

Stany Zjednoczone argumentują, że rząd chiński mógłby zmusić firmy takie jak Huawei do instalowania backdoorów w swoich urządzeniach. Mają za ich pomocą szpiegować w amerykańskich sieciach. Huawei wielokrotnie zaprzeczał, że może się to zdarzyć. Natomiast dyrektor generalny i założyciel firmy, Ren Zhengfei, wygłosił defiant oświadczenie. Stwierdził w nim, że amerykańska kampania przeciwko firmie nie powstrzyma jej międzynarodowego wzrostu. W lutym ubiegłego roku szefowie głównych amerykańskich agencji wywiadowczych, w tym FBI, CIA i NSA, powiedzieli Amerykanom, aby nie korzystali z telefonów Huawei i ZTE. Stany Zjednoczone wywarły również presję na sojuszników, aby zaprzestali używania sprzętu telekomunikacyjnego Huawei w infrastrukturze krajowej. Ruch ten ma miejsce w okresie wzmożonych napięć między USA i Chinami. W czasie kiedy dwie największe gospodarki świata nadal nakładają na siebie cła handlowe.

Zobacz też: Netflix oszczędza dzieciom do 400 godzin zmarnowanego czasu

Oprócz potencjału szpiegostwa, amerykańskie organy ścigania oskarżyły Huawei o inne przestępstwa karne. W styczniu amerykański Departament Sprawiedliwości oskarżył Huawei i dyrektora finansowego Meng Wanzhou o wiele zarzutów. Należą do nich utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości i kradzież technologii. Stany Zjednoczone oskarżyły Huawei o kradzież technologii testowania telefonów komórkowych od T-Mobile. Dyrektor FBI stwierdził, że firma wielokrotnie odmawiała przestrzegania praw Stanów Zjednoczonych.

Firma Huawei wydała stosowne oświadczenie na ten temat:

Firma Huawei, jako niekwestionowany lider w obszarze technologii 5G, jest gotowa i otwarta do współpracy z rządem amerykańskim, mającej na celu opracowanie skutecznych rozwiązań, które zapewnią bezpieczeństwo produktów ICT. Ograniczenie działalności biznesowej Huawei na amerykańskim rynku nie sprawi, że Stany Zjednoczone osiągną wyższy poziom bezpieczeństwa lub umocnią swoją pozycję w obszarze nowoczesnych technologii. Efekt będzie odwrotny, gdyż Amerykanom pozostaną do dyspozycji rozwiązania o niższej jakości i wyższej cenie. Tym samym Stany Zjednoczone pozostaną w tyle w zakresie wdrażania 5G, co zaszkodzi interesom amerykańskich firm i konsumentów. Ponadto, nieuzasadnione restrykcje będą naruszać prawa Huawei, co będzie skutkować dodatkowymi działaniami natury prawnej.

Źródło: The Verge, Huawei

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.