ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Steve Wozniak: Apple powinno stworzyć telefon z Androidem

Autor: Krzysztof Grabowski Kategoria: Newsy
minimal-desktop-wallpaper-apple-logo-white

Na konferencji Apps World North America współzałożyciel Apple, Steve Wozniak, udzielił wywiadu amerykańskiemu serwisowi Wired, w którym nie tylko podzielił się swoimi odczuciami odnośnie telefonów iPhone, ale co najważniejsze poczynił niemalże „heretycką” rekomendację dla swojego byłego pracodawcy. Twierdzi, że firma Apple powinna wydać swój własny telefon oparty o system Android.
„Nic nie stoi na przeszkodzie, by Apple nie trzymało się z dala rynku systemu Android. Konkurujemy ze sobą na wysokim poziomie, ludzie lubią doskonałe wykończenia i wygląd urządzeń spod znaku nadgryzionego jabłuszka. Możemy jednakże współtworzyć dwa rynki jednocześnie.” Warto wspomnieć, że Wozniak nie jest już etatowym pracownikiem Apple.
Stworzenie przez Apple wspomnianego urządzenia jest co najmniej nieprawdopodobne, ale technicznie możliwe. Android to system operacyjny o otwartym źródle, na licencji Apache Software License 2.0. Oznacza to, że każdy producent telefonów, może dowolnie zmodyfikować kod systemu, dostosowując go do swoich potrzeb, a następnie wydać gotowe urządzenie w sposób zupełnie zgodny z prawem.

Apache License (przed wersją 2.0 Apache Software License – ASL) – licencja wolnego oprogramowania autorstwa Apache Software Foundation. Licencja ta dopuszcza użycie kodu źródłowego zarówno na potrzeby wolnego oprogramowania, jak i zamkniętego oprogramowania komercyjnego. Pod tą licencją rozpowszechniane jest oprogramowanie tworzone przez Apache Software Foundation. (źródło: Wikipedia)

Apple mogłoby nawet zmienić kluczowe elementy systemu czy nadać mu swojego słynnego ascetycznego wyglądu. Takie zagranie ze strony Apple jest jednak skrajnie nieprawdopodobne i nic nie zapowiada, by trwały jakiekolwiek prace nad hipotetycznym urządzeniem iAndroid.

 

Żródło: wired.com

Sprawdź najnowsze wpisy