Producent chipsetów Qualcomm właśnie ogłosił, iż osiągnął porozumienie z HMD Global, fińską firmą stojącą za smartfonami marki Nokia, w sprawie patentów 5G. Zgodnie z warunkami porozumienia, Qualcomm przyznał HMD Global licencje patentowe na rozwój, produkcję i sprzedaż markowych urządzeń 5G.

Nokia z 5G coraz bliżej

nokia z 5G

 

asadniczo, ogłoszenie potwierdza, że HMD planuje wypuścić smartfon 5G w najbliższej przyszłości. Od razu na myśl przychodzą plotki o Nokii 9 PureView z obsługą sieci piątej generacji, która swoją premierę ma mieć na przełomie czerwca i lipca. Zostanie nowym licencjobiorcą Qualcomm na patenty 5G jest niezbędnym krokiem żeby to osiągnąć. Ponadto, amerykańska firma ujawniła, że wraz z dodaniem HMD Global, posiada obecnie ponad 35 licencjobiorców 5G. To jednak nie wszystko. Qualcomm kontynuuje ekspansję i umacnianie działalności licencyjnej.

Zobacz też: Cyfrowa równowaga to świetna nowość, ale też wielki problem Pixeli

Nokia nie jest jedynym producentem smartfonów, który chce kawałek rynku 5G. Firmy takie jak Samsung, LG, OnePlus, Motorola i kilka innych już potwierdziły plany uruchomienia 5G smartfonów w tym roku. Co więcej, niektóre z nich już spełniły tę obietnicę. Według nieoficjalnych informacji to jednak Nokia ma zaprezentować najtańsze urządzenie ze standardem 5G. W takim przypadku technologia ta mogłaby wpłynąć na znaczny wzrost popularności dawnego hegemona rynku mobilnego. Informacje te mogą się pokrywać z wyżej wspomnianą Nokią 9 PureView. Nawet jeśli jednak mowa jest o zupełnie innym urządzeniu, to jedno jest pewne: Nokia z 5G niedługo stanie się faktem.

Źródło: Phonearena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.