Możliwość instalacji aplikacji spoza Sklepu Play nie jest niczym niezwykłym w świecie Androida. Oczywiście wymaga to wzmożonej uwagi i ostrożności, ponieważ można przypadkiem zainstalować aplikację zawierającą dodatek w postaci złośliwego kodu. Jeśli jednak podchodzimy do tej sprawy rozsądnie, to możemy wiele zyskać. Na przykład w razie aktualizacji, która przynosi wiele problemów zainstalować wcześniejszą wersję danej aplikacji. Tego luksusu niestety nie mają użytkownicy smartfonów Apple. Nic więc dziwnego, że duża część z nich chce to zmienić na drodze sądowej.

Apple jest monopolistą w App Store

Apple jest monopolistą w App Store

W celu wyjaśnienia osobom, które nie miały nigdy do czynienia z iOS: jedyną drogą dystrybucji aplikacji na platformie Apple jest wykorzystywanie App Store. Jest to sklep, z którego Apple pobiera 30% dochodu programistów z każdego zakupu. Niski udział w rynku w porównaniu do urządzeń z systemem Android w dużej mierze chronił firmę przed karami za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję i procesami sądowymi. Jak się jednak okazuje — do czasu. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że konsumenci mogą pozwać Apple za jego monopol App Store.

Zobacz też: Smartfon w pracy to podstawa, a mail to przeżytek? Komunikacja w pracy

Grupa właścicieli iPhone’a oskarżyła Apple o łamanie amerykańskich przepisów antymonopolowych. Wczoraj Sąd Najwyższy orzekł, że grupa ta ma prawo pozwać firmę o praktyki monopolowe. Tym samym uznał, że Apple jest monopolistą w App Store. Gigant wcześniej twierdził, że był tylko pośrednikiem przy zakupach. Jednak Sąd Najwyższy orzekł inaczej. Orzeczenie nie oznacza, że grupa wygra pozew przeciwko Apple. Umożliwia jej natomiast pozwanie firmy z logo nadgryzionego jabłka.

Źródło: Androidpolice

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.