ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
IdentityCredential

Prawo jazdy i paszport w smartfonie? Google już nad tym pracuje

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Pierwszym skojarzeniem, jakie może się nasunąć, jest polska aplikacja mObywatel, w skład której wchodzą mDowód, mPojazd i mLegitymacja, które odpowiednio są elektronicznymi wersjami dowodu osobistego, prawa jazdy i legitymacji szkolnej/studenckiej. Tym razem jednak chodzi o inicjatywę spoza naszego kraju, za którą nie stoją żadne rządy, a Google.

Google pracuje nad IdentityCredential

IdentityCredential

Google opracował plany dla urządzeń z systemem Android do przechowywania danych uwierzytelniających tożsamość w przyszłej wersji systemu operacyjnego. Są one jednak w dużym stopniu uzależniona od tego, w jaki sposób Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO) wdroży swoje standardy dotyczące identyfikatorów elektronicznych. Szef ds. bezpieczeństwa platformy Android Rene Mayrhofer potwierdził wiele z wcześniej odkrytych informacji na temat API IdentityCredential. Umożliwiłoby to bezpieczną enklawę przechowywania danych osobowych, a następnie bezpośrednie połączenie tego komponentu z NFC. Dzięki temu dane mogą być uwierzytelnione, nawet gdy bateria telefonu się rozładuje. Wymaga to jednak dużego nakładu pracy. Google pracuje nad nowymi bibliotekami Jetpack i dodatkowymi interfejsami API. Wszystko to po to, żeby umożliwić producentom smartfonów stworzenie funkcji kompatybilnej z ich własnymi bezpiecznymi enklawami. Prawdopodobnie to oznacza, że telefony Pixel będą miały IdentityCredential jako pierwsze.

Zobacz też: Jaki będzie Galaxy Note10? Podsumowujemy przecieki

Android próbuje wyprzedzić oficjalne zalecenia ISO dotyczące mobilnego prawa jazdy. ISO/IEC CD 18013-5 działa od prawie 3 lat, a Google jest stroną komitetu. Niestety, standard nie został jeszcze ugruntowany.  Google czuje się pewnie, integrując swoje elektroniczne biblioteki ID z systemem Android Q lub AOSP master, w nadziei, że ramy będą gotowe i przystosowalne do standardu ISO do czasu jego opublikowania. Trzeba przyznać, że pod tym względem nasz kraj jest prawdziwym pionierem.

Źródło: Androidpolice

Sprawdź najnowsze wpisy