Indyjski odpowiednik urzędu antymonopolowego nakazał dochodzenie w Google z powodu rzekomego nadużywania dominującej pozycji swojego popularnego mobilnego systemu operacyjnego Android do blokowania rywali. Komisja ds. konkurencji Indii (CCI) rozpoczęła w zeszłym roku rozpatrywanie skargi, która jest podobna do skargi złożonej przez Google’a w Europie, w wyniku której na firmę nałożono grzywnę w wysokości 4,34 mld euro.

Monopol Google w Indiach?

Monopol Google w Indiach

W połowie kwietnia CCI zdecydowało, że zarzuty postawione w skardze są zasadne i nakazał jednostce dochodzeniowej uruchomienie pełnej sondy. Zostanie ona ukończona w ciągu około roku, a kierownictwo Google zostanie prawdopodobnie wezwane do stawienia się przed CCI w nadchodzących miesiącach. Rzecznik Google powiedział, że Android umożliwił milionom Hindusów połączenie z Internetem poprzez uczynienie urządzeń mobilnych bardziej przystępnymi cenowo. Google czekał na współpracę z CCI, żeby pokazać, jak Android doprowadził do większej konkurencyjności i innowacyjności na rynku.

Zobacz też: HTC opuszcza kluczowy rynek. Oznaka klęski czy przemyślana strategia?

Dokładne szczegóły skargi przeciwko Google w Indiach nie zostały ustalone. Jednak źródła podają, że ich ogólny zarys jest identyczny jak w przypadku skargi złożonej w Komisji Europejskiej. W tym przypadku organy regulacyjne powiedziały, że Google zmusiły producentów do preinstalacji wyszukiwarki Google Search i jej przeglądarki Chrome, wraz ze Sklepem Play, na urządzeniach z systemem Android, dając mu nieuczciwą przewagę. Google odwołało się. Mimo to w ramach próby rozwiania unijnych obaw dotyczących ochrony konkurencji, w zeszłym miesiącu zapowiedziało, że jego użytkownicy urządzeń z systemem Android w Europie będą mogli wybierać konkurencyjne przeglądarki i wyszukiwarki. Po pobraniu przez użytkownika konkurencyjnej aplikacji do wyszukiwania użytkownik prosi go również o zmianę domyślnej wyszukiwarki w przeglądarce Google Chrome.

Android jest obecnie zainstalowany na około 88% wszystkich smartfonów na świecie. W Indiach około 99 procent sprzedanych w tym roku smartfonów korzystało z platformy od Google. Możliwe, że jednostka dochodzeniowa CCI może oczyścić Google z każdego wykroczenia, jeśli okaże się, że nałożone przepisy nie były jasne. Indyjski organ regulacyjny jest uprawniony do nałożenia kary w wysokości do 10% obrotów firmy w ciągu ostatnich trzech lat fiskalnych. Oczywiście, jeśli okaże się, że nadużyła ona swojej dominującej pozycji.

Źródło: Reuters

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.