ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
PlayStation 5 za 4000 zł

PlayStation 5 stawia na dyski SSD. Szybkość ma być kluczem do sukcesu

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Jedną z największych wiadomości dotyczących gier w ostatnim miesiącu było z pewnością ujawnienie pierwszych specyfikacji nadchodzącej konsoli Sony PlayStation nowej generacji. Mark Cerny, główny architekt konsoli PlayStation 4, pełni tę samą funkcję podczas prac nad PlayStation 5.  Cerny ujawnił kilka kluczowych aspektów konsoli następnej generacji, takich jak ośmiordzeniowy procesor Zen 2  i układ graficzny Navi, a także wsparcie sprzętowe dla raytracingu i dźwięku 3D.

Superszybki dysk SSD w PlayStation 5

dysk SSD w PlayStation 5

Jedyna demonstracja, jaką dał podczas wywiadu, pokazała imponująco szybki czas ładowania devkitów. Ładowanie Spider-Mana trwało 0,5 sekundy. Dla porównania na PlayStation 4 Pro trwa to aż 30 razy dłużej, bo 15 sekund.  Cerny wyjaśnił wówczas, że Sony wyposażyło konsolę PlayStation następnej generacji w wysokiej klasy pamięć SSD. Nie podano dalszych informacji. Jednak ludzie z PlayStation Magazine byli w stanie wyciągnąć dodatkowe oświadczenie od rzecznika Sony, które jest równie krótkie, co ciekawe:

Ultraszybki dysk SSD jest kluczem do następnej generacji. Naszą wizją jest sprawić, by ekrany do ładowania stały się przeszłością, umożliwiając twórcom budowanie nowych i unikalnych doznań związanych z rozgrywką.

Zobacz też: Sharp Aquos R3 to flagowiec i kolejny potwór z dwoma notchami

Z historycznego punktu widzenia szybkość dysku twardego nigdy nie była specyfiką żadnego sprzętu konsolowego. Posiadanie tak szybkiego dysku SSD dostępnego na wszystkich konsolach PlayStation następnej generacji może pozwolić twórcom gier na radykalne udoskonalenie niektórych aspektów ich tytułów, które wcześniej utknęły w martwym punkcie przez powolne specyfikacje zwykłych dysków twardych. Najwięcej skorzystają na tym twórcy gier z otwartym światem. Minie trochę czasu, zanim usłyszymy jakąkolwiek kolejną wiadomość, biorąc pod uwagę fakt, że PlayStation 5 nie pojawi się w 2019 roku, ale będziemy Was informować na bieżąco o kolejnych odsłonach i aktualizacjach od Sony na sprzęcie konsolowym następnej generacji.

Źródło: wccftech

Sprawdź najnowsze wpisy