Firma Intel oficjalnie ogłasza, że sterowniki systemu Linux z otwartym kodem źródłowym dla funkcji graficznych Ice Lake Gen11 są kompletne, a dokładniej sterowniki OpenGL i Vulkan, które są odpowiednio nazywane i915 i ANV. Oznacza to, że Gen11 jest teraz w pełni obsługiwany przez obydwa sterowniki.

Sterowniki Intel Gen11 dla Linuxa

gen11

Do tej pory, kiedy sterowniki OpenGL lub Vulkan z zainstalowanym sprzętem Gen11 były uruchomione, pojawiało się ostrzeżenie, że nie obsługują one jeszcze w pełni Gen11. Mogło to skutkować niestabilnością i niższą wydajnością. Phoronix informuje, że ostrzeżenia te zostały już usunięte. Zamiast tego, kod mówi teraz, że są one w pełni obsługiwane tak jak poprzednie generacje. Dzięki temu wszystkie najpopularniejsze dystrybucje Linuxa powinny bez problemu obsługiwać układy graficzne Intela najnowszej generacji.

Zobacz też: Najnowsze jądro Linuxa rozwiąże problemy laptopów z Ryzenem

Gen11 to nazwa architektury dla grafiki z rodziny 10nm Ice Lake. Intel zapowiedział, że układy oparte o tę architekturę trafią do sprzedaży już w trzecim kwartale bieżącego roku. Ogłosił również, że w 2019 roku zwiększy swoje cele ilościowe na ukłądy wykonane w procesie technologicznym 10nm. Inne produkty, które będą wyposażone w grafikę Intel Gen11, to Lakefield SoC, Rocket Lake, Skyhawk Lake i Elkhart Lake. Architektura Gen11 ma wiele ulepszeń, do których można zaliczyć między innymi zwiększenie jednostek wykonawczych. Według testów osiąga ona wydajność zbliżoną do układu Vega 11 znanego z procesora AMD Ryzen 2400G.  Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że niedługo swoją premierę będą miały nowe APU od AMD, które zostaną wyposażone w zauważalnie wydajniejszą grafikę Navi.

Źródło: tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.