Wyniki AMD za 2019 rok

Najnowsze jądro Linuxa rozwiąże problemy laptopów z Ryzenem

Paweł Maretycz Newsy 06-05-2019

Większość laptopów opiera się na procesorach Intel i działa w systemie operacyjnym Windows 10. Na szczęście nie zapomniano o stosunkowo niewielkiej grupie użytkowników Linuksa na laptopach wyposażonych w układy AMD z rodziny Ryzen. Jądro Linux 5.2 poprawi w nich działanie ekranów dotykowych i gładzików.

Jądro Linux 5.2 rozwiąże problemy z Ryzenem

Linux 5.2

Kolejna poważna aktualizacja jądra Linuksa będzie wyposażona w odpowiedni kontroler AMD PCIe MP2 I2C poprzez sterownik i2c-amd-mp2. Jest on gotowy do połączenia z wersją jądra Linux 5.2. Phoronix powiedział, że AMD opublikował część kodu, na którym sterownik ten opierał się w 2018 roku. Wymagało to długiej i mozolnej pracy w celu dostosowania go do poprawnej obsługi. To bardzo dobra wiadomość dla użytkowników takich laptopów jak na przykład niedawno recenzowany przez Łukasza Huawei Matebook D14Nikt nie chce mieć do czynienia z zawodnym gładzikiem, a jeśli ekran dotykowy ma zbyt wiele problemów, jego właściciel mógłby równie dobrze zaoszczędzić trochę pieniędzy, kupując zwykłego notebooka, bez takiej funkcjonalności. 

Zobacz też: OnePlus potwierdza – seria OnePlus 7 będzie wyraźnie szybsza!

Jest to również ważne dla AMD. Poprawne działanie ich układów na systemach z rodziny Linux może mieć wpływ na popularyzacji ich sprzętu. Firma staje się coraz mocniej gości na rynku notebooków. W dużej mierze wynika to z powodu niedoboru na rynku układów od Intela. Zapewnienie stabilnego doświadczenia na Linuksie może pomóc w dalszym rozwoju. Jądro Linux 5.2 właśnie zaczęło przechodzić długi proces testów i optymalizacji. Dlatego też na jego premierę będziemy musieli jeszcze poczekać do nawet kilku miesięcy.

Źródło: Tomshardware


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x