wojny_patentowe

Sprawa wojen patentowych ostatnio trochę przycichła, ale to nie znaczy, że jesteśmy świadkami zawieszenia broni. Google właśnie poinformował, że podpisał z Cisco (producentem urządzeń sieciowych) długoterminowe, dwustronne porozumienie o udostępnieniu patentów. Prócz oczywistych korzyści wynikających z możliwości wzajemnego wykorzystania swoich rozwiązań, taka umowa znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo przyszłych pozwów od trolli patentowych.

Dla Google obecna sytuacja, w której producenci sprzętów z Androidem muszą wnosić opłaty licencyjne trollom patentowym, jest bardzo nie na rękę.  Wystarczy wspomnieć, że Microsoft nadal znacznie więcej zarabia na licencjonowaniu urządzeń działających pod kontrolą zielonego robota, niż sprzedaży Windows Phone’a (ponad 2 mld dol. rocznie). Aby ukrócić tego typu działania gigant z Mountain View potrzebuje dostęp do jak największego portfolio patentów. Daje to z jednej strony możliwość używania większej ilości technologii za darmo, a z drugiej trzymania w szachu konkurencji.

Z tego powodu działania Google nie powinny nikogo dziwić. Niedawne porozumienie z Samsungiem o podobnej treści, kupno i szybka sprzedaż Motoroli, wszystkie te doniesienia tylko potwierdzają, że sprawa patentów jest traktowana przez twórców Androida priorytetowo.

 

Źródło: androidcentral.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kacper Bąk

Elektronik, twórca internetowego wideo, geek i maniak Androida.