Przeglądarki internetowe obsługują obecnie tryb ciemny na jeden z dwóch sposobów. Niektóre z nich, takie jak Samsung Browser, po prostu odwracają kolory strony internetowej. Czasami łamie to projekt strony, ale działa uniwersalnie. Innym podejściem jest danie witrynom znać, że tryb ciemny jest aktywowany, i niech używają alternatywnego tematu.

Tryb ciemny w Chrome

Google Chrome najprawdopodobniej skorzysta z obydwu tych rozwiązań. Zespół programistów przeglądarki ogłosił wsparcie dla funkcji przeglądarki prefers-color-scheme. Funkcja ta została po raz pierwszy wprowadzona przez Apple i pojawiła się jako część Safari 12.1 na Mac OS Mojave. Pozwala ona witrynom na zdefiniowanie pewnych stylów dla trybu ciemnego. Gdy system operacyjny użytkownika przełącza się w tryb ciemny, style te są automatycznie aktywowane. Mozilla zaimplementowała tę funkcję również w nadchodzącym wydaniu Firefoksa 67.

Zobacz też: Apple jest gotowe na Touch ID w ekranie? To idealny moment na powrót

Zespół Chrome ogłosił Intent to Ship dla tej funkcji, co oznacza, że rozpoczął się jej rozwój. Post również szczegółowo omówił, jak będzie ona działała na różnych platformach:

Obsługiwane w Chrome poprzez ustawienia systemowe na Android Q, MacOS, Windows oraz poprzez –force-dark-mode na innych platformach. W Chrome dla systemu Android istnieje również ustawienie zastępujące ustawienie systemowe.
W przypadku systemu Android WebView funkcja multimedialna „prefers-color-scheme” będzie pasować do funkcji „no-preference”, gdy włączone jest wymuszone przyciemnianie, aby zawartość sieci nie stosowała ciemnych stylów przed zastosowaniem automatycznego przyciemniania. Patrz: https://developer.android.com/reference/android/webkit/WebSettings.html#setForceDarkMode(int)

Miejmy nadzieję, że strony internetowe zaczną wdrażać własne ciemne motywy w ramach przygotowań do dodania tej funkcji w Chrome.

Źródło: Androidpolice

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.