Inwestorzy wyrazili niezadowolenie po tym, jak Alfabet odnotował zaledwie 17% wzrost przychodów w stosunku do roku poprzedniego, czyli najwolniejszy wzrost od 3 lat. W sprawozdaniu z zysków za pierwszy kwartał spółka podkreśliła wyzwania związane z monetyzacją w Google i YouTube oraz ostatnią dużą grzywnę, z którą musiała się zmierzyć ze strony Komisji Europejskiej. Ostatecznie spółka osiągnęła zysk operacyjny w wysokości 6,6 mld USD.

Wyniki Alphabet to złożona kwestia

Wyniki Alphabet

Dyrektor ds. finansowych Ruth Porat ogłosiła, że firma wydaje duże pieniądze na zakup treści dla YouTube i YouTube Premium. Jednocześnie Alfabet reformuje swoje produkty reklamowe, co pozostawia twórców i nabywców, którzy chcą się dostosować do nowych warunków. Alphabet zapłacił również 1,7 mld dolarów grzywny wydanej przez Komisję Europejską. Jest to wynik orzeczenia w sprawie konkurencji w odniesieniu do porozumień AdSense dotyczących wyszukiwarek na stronach partnerów. Inne przeszkody to ciągłe przechodzenie ruchu internetowego na smartfony, co skutkuje wyższymi kosztami nabycia — liczba płatnych kliknięć spadła o 9% w porównaniu z ostatnim kwartałem — oraz słaba sprzedaż smartfonów Pixel ze względu na silną konkurencję w branży.

Zobacz też: Zarobki Adsense – ile można zarobić w sieci reklamowej Google?

CEO Google Sundar Pichai ogłosił, że około 70% podstawowych urządzeń z systemem Android jest wprowadzanych na rynek z systemem Android Go. Spodziewany wzrost gospodarczy może pomóc podnieść przyszłą wydajność spółki. Inwestorzy oczekują spadku ryzyka recesji w Stanach Zjednoczonych. Firma jest również na etapie tworzenia zapasów i zatrudniania pracowników. Wszystko to z powodu rozwijającej się działalności w chmurze. Liczba pracowników wzrosła o prawie 22% w porównaniu z rokiem ubiegłym do ponad 103 000. Wydatki wzrosły o 26% do 29,7 mld USD.

Źródło: Androidpolice

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.