ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Firefox 91 z użytecznymi zmianami

Nadchodzi Fenix – Mozilla Firefox zniknie z Androida

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Newsy

Mozilla nie jest najpopularniejszą firmą, a Firefox zdobył uznanie w wybranych kręgach, ale nigdy nie aspirował do miana tej najlepszej przeglądarki, która znajdzie się na każdym komputerze. W przypadku smartfonów sytuacja wygląda bardzo podobnie, a może nawet gorzej? Firefox na Androida sprawia wrażenie nierozwijającego się, czyli aplikacji, która jest, bo być musi. Jednak Mozilla ma plan b, który w tajemnicy rozwija od dłuższego czasu. Zwie się on Fenix i nietrudno się domyślać, jakie jest jego zadanie.

Jak Fenix z popiołu, czyli Mozilla chce wrócić z czymś nowym

Mozilla ma już przygotowany pełny plan na wdrożenie Fenixa i jednoczesne wygaszanie Firefoxa. Przede wszystkim ten ostatni może spodziewać się jeszcze dwóch znaczących aktualizacji. Mają one zostać wydane 14 maja (Firefox 67) i 9 czerwca (Firefox 68). Później użytkownicy tej przeglądarki mogą spodziewać się wyłącznie łatania błędów i dodawania kolejnych zabezpieczeń. Pierwsza tego typu aktualizacja ma zostać wydana 3 września (Firefox 68.1), podczas gdy 22 października świat ujrzy Firefoxa 68.2. Siłą rzeczy w międzyczasie musi zostać ujawniony Fenix w formie gotowej i ostatecznej. W przyszłym roku użytkownicy Firefoxa mają otrzymywać informację o całkowitym końcu wsparcia. To, co ma wyróżniać nową przeglądarkę, to między innymi nowe podejście do pojęcia sesji użytkownika z możliwością tworzenia zestawu stron.

Zobacz też: Lenovo Z6 Pro oficjalnie przedstawiony — poznaj jego specyfikację, cenę i wygląd.

Zainteresowani już mogą sprawdzić, jak działa nowa przeglądarka od Mozilli na urządzenia mobilne. Fenix jest do dostępny pobrania ze strony wydawcy, ale od razu zaznaczam, że nie jest to stabilne wydanie i daleko mu do pełnoprawnej przeglądarki internetowej, na której można polegać. Dlatego też deweloperzy wydają bardzo często aktualizacje.

Źródło: Android Police

Sprawdź najnowsze wpisy